Jak vybrat tábor ? – rady předsedy Krajských rad dětí a mládeže

Napsal: kancelar | Dne: 21 června, 2023

Kategorie: Kronika akcí 2021 Novinky Tábory členských spolků

Jak vybrat tábor ? - rady předsedy Krajských rad dětí a mládeže

Předseda Komory Krajských rad dětí mládeže v ČR a Krajské rady dětí a mládeže Vysočina Honza Burda připravil pro rodiče několik dobrých rad – Jak vybrat tábor.

Bezpečnost všech účastníků tábora (tedy dětí i vedoucích) by měla být prioritou každého provozovatele i hlavního vedoucího tábora. Na co je dobré se hlavního vedoucího tábora předem zeptat?

Cena tábora by neměla být rozhodujícím kritériem při jeho výběru (podle pravidla za hodně peněz hodně muziky). Je třeba brát v úvahu druh ubytování dětí (stany, budova…), program tábora (turistika, jazykový tábor…) a další kritéria. Zde se náklady a tedy i ceny různých provozovatelů mohou velmi lišit.

Letáčky nebo jiné propagační materiály k táboru snesou všechno… Nejlepší pochopitelně je, když vyberete tábor podle doporučení známých, kteří na něj svoje dítě již v minulosti poslali a byli spokojeni. To ale vždycky nejde.

Pokud se tábora účastní více než třicet dětí na více než pět dní je jeho provozovatel povinen tábor nahlásit na okresní hygienickou stanici v místě konání tábora.

Dobrá komunikace mezi provozovatelem tábora nebo hlavním vedoucím a rodiči je vždycky prvním krokem k úspěchu. Vedoucí správného tábora má snahu poskytnout rodičům dostatek informací dlouho před konáním tábora. Musíte mít především jasno v tom, co zahrnuje cena tábora a jaké jsou případné stornopoplatky.


V současné době není nikde zakotvena povinnost pro hlavní vedoucí tábora ani jeho další pracovníky absolvovat jakékoli školení (s výjimkou zdravotníka). Zajímejte se organizátora na krítéria výběru vedoucích.

Tábor bez předem připraveného programu nemůže být ten správný tábor. Program správného tábora by měl být co nejvíc různorodý a měl by dětem dávat dostatek prostoru na seberealizaci.

Na správný tábor dítě neodjede jen přečkat pár dní prázdnin. Správný tábor by měl rozvíjet jeho osobnost a přinášet mu kromě zážitků z programu také možnost rozvoje znalostí a zkušeností.


Na správném táboře je strava zajištěna 5× denně a je zajištěn nepřetržitý pitný režim. Hygienickým předpisům odpovídá také vybavení kuchyně a potraviny jsou správně uskladněny.

Zdraví účastníků tábora i jeho vedoucích leží na srdci každému provozovateli správného tábora. Proto je na každém správném táboře přítomen po celou dobu zdravotník, který prošel příslušným školením a má oprávnění vykonávat funkci zdravotníka na dětských zotavovacích akcích.

Related Images:


Naši partneři