Nápady pro činnost s dětmi – hry

Napsal: kancelar | Dne: 2 října, 2021

Kategorie: Databáze her, náměty na činnost on-line Novinky

Nápady pro činnost s dětmi - hry

SEZNAMOVACÍ HRY

https://www.taborovky.cz/blog/seznamovaci-hry/?fbclid=IwAR0tVqWF-oTDA8tkDEkkf3WJjY2UnyTEN4wlz0QIDZXqcHv-mnLG01vx3e8

 V článku najdete ověřené a oblíbené seznamovací aktivity, které jsme hrávali na táborech nebo na prvních schůzkách v oddílu.   

Kdo je pod dekou? Děti posadíme do kruhu a doprostřed dáme deku. Všichni zavřou oči, vedoucí vezme jedno dítě a to schová pod deku. Poté může na pár dětí také přehodit deku, aby byla hra těžší. Děti otevřou oči a hádají, kdo chybí – kdo je pod dekou schovaný (ideálně by měly říct jeho jméno).  

Kdo to je? Tato hra je trochu akční a děti opravdu moc baví.Vytvoříme 2 skupiny, které si proti sobě sednou. Mezi ně dáme deku, aby se skupinky nezájem neviděly. Každá skupinka vyšle jednoho, který si sedne blízko deky. Vedoucí poté dá deku dolů a děti, které sedí u deky, se snaží co nejrychleji říct jméno toho druhého (nikdo jim nesmí radit).Tip: Můžeme tuto hru hrát i s vícero hráči, kteří sedí blízko deky a hádají. Ale je třeba vyznačit místa nebo připravit židle tak, aby děti vždy seděly přesně proti sobě a aby věděly, koho mají hádat.  

Seznamovací strom Návod na výrobu seznamovacího stromu je ve videu.https://www.youtube.com/embed/jF5E-XS6D4M

Seznamovací bingo

Tato hra je ideální pro lepší seznámení, umístila bych ji doprostřed pobytu, kdy už se děti tolik nestydí. Dětem rozdáme kartičky s otázkami, každé dítě si vypíše své odpovědi. Když mají všichni hotovo, může hra začít. Děti se rozejdou a ptají se ostatních, co mají za odpověď. Každého člověka se mohou zeptat jen jednou a na jednu otázku (v případě menší skupinky, lze toto pravidlo poupravit na 2 otázky). Pokud se v odpovědi shodnou oba, škrtnou si políčko a napíší jméno toho, s kým se shodly. Pokud se děti neshodly, zkusí štěstí u někoho jiného. Kdo nejdříve dosáhne binga, zakřičí bingo a vyhrál.

Tabulku pro seznamovací bingo můžete ZDARMA stáhnout zde

Toaleťáková seznamovačka Děti si sednou do kruhu, každý si postupně odmotá toaletního papíru kolik chce (pokud někdo odmotá už moc, tak ho zastavíme, že to mu stačí), a pak už jedeme znovu kolečko a každý o sobě řekne tolik informací, kolik má kousků toaletního papíru. A co potom s tím toaletním papírem?Mrkněte na videohttps://www.youtube.com/embed/H9ExJCAmGHo  

Bouchaná Já mám na jména opravdu špatnou paměť, ale po této hře jsem si alespoň polovinu jmen dětí zapamatovala. Děti postavíme do kruhu, doprostřed jde dobrovolník a v ruce má smotané noviny (malý ručník). Vedoucí jako první řekne něčí jméno a dobrovolník uprostřed má za úkol jmenovaného zasáhnout JEMNĚ novinami po hlavě. Ale ten se může zachránit tím, že řekne jméno někoho jiného a dobrovolník uprostřed musí nyní bouchnout toho, čí jméno bylo nově řečeno, a takto pořád dokola – dokud dobrovolník uprostřed někoho správně nezasáhne.Pokud to dětem pár kol nepůjde, neděste se, je to běžné. Většinou se to rozjede zhruba v 5 kole až děti pochopí princip a budou se snažit rychle reagovat.Tip1: Buďte s dětmi v kruhu taky, pokud máte nějaké malošky, vezměte si je k sobě a raďte jim (hra pro ně může být hlavně na začátku hodně rychlá).Tip2: Opakují se stále stejná jména? Zastavte hru a každý se znovu představí (tím si děti všechna jména zopakují a budou říkat i jména někoho jiného).  

Společné tvoření Kolektivní práce na jednom výtvarném díle děti baví a je nutné, aby spolu komunikovaly a řešily případné spory, hledaly kompromisy. A co můžou tvořit:

  • co nejvyšší věž z papírů a špejlí 
  • venku z dostupných přírodnin
  • obrázek na velký papír (pastelkami, barvami)

Tip: Můžeme to ztížit tím, že jim dáme třeba 2 minuty na domluvení, a pak musí mlčet a tvořit – tato aktivita dostane úplně jiný rozměr, ale hrála bych to s dětmi, které se už nějakou dobu znají. 

HRAJEME SI SE ZNAČKAMI

Táborovky

V tomto článku najdete tipy, jak zábavně učit děti dopravní značky a ZDARMA si můžete stáhnou 36 kartiček dopravních značek.

Stáhnout kartičky můžete ZDE.

Soubor doporučuji vytisknout 2x. Pokud nepotřebujete velké karty, můžete vytisknout 2 strany na 1 A4 a ušetřit tisk. Pro delší životnost kartiček doporučuji zalaminovat, či alespoň podlepit tvrdým papírem.

Pexeso a třísložkové karty

Karty lze využít jako klasické pexeso nebo jako třísložkové karty.

Pexeso – běhačka

Kartičky rozdělíme na dvě sady kartiček. Obrázky rozmístíme na podlaze obrázkem dolů (menší děti mohu mít obrázkem nahoru) a vedoucí / učitel rozdá každému dítěti jednu kartičku ze druhé půlky. Děti se rozprchnou do prostoru a hledají správnou dvojici. Když ji najdou, vezmou ji k vedoucímu / učiteli na kontrolu. Pokud dítě našlo správně, vedoucí / učitel mu dá další kartičku a hráč jde hledat další. Hra končí, když se rozeberou všechny kartičky na zemi. Vyhrává ten, kdo má nejvíce kartiček.

Tip1: Kartičky můžeme po místnosti různě schovat a děti je budou muset hledat.

Tip2: Hra lze hrát i venku na hřišti nebo na louce.

Kimova hra

Na stůl položíme několik kartiček (dle věku dětí určíme počet) a zakryjeme je šátkem. Zavoláme děti a odhalíme kartičky. Necháme děti, aby si je zapamatovaly a znovu zakryjeme. Děti mají za úkol napsat co nejvíce názvů si pamatují.

Varianta pro menší děti: Na stůl do řady položíme 3 – 5 karet. Děti mají za úkol si zapamatovat značky i pořadí. Poté karty zakryjeme a dětem dáme hromádku značek, ze kterých vyberou ty, co byly v řadě a následně je správně po paměti poskládají do řady.

TIP. Krásně zpracovaná stránka na téma dopravní výchova vhodná pro děti https://www.bezpecnecesty.cz/cz/autoskola/dopravni-znacky


Naši partneři