Poradna ČRDM – cizinec na táboře, podávání léků zdravotníkem na táboře

Napsal: kancelar | Dne: 22 června, 2016

Kategorie: Informace z ČRDM a Krajských rad DaM Novinky Tábory členských spolků

Poradna ČRDM - cizinec na táboře, podávání léků zdravotníkem na táboře

Cizinec na táboře

 

http://poradna.crdm.cz/tabory-letni-tabory-cizinec-na-tabore/cizinec-na-tabore-320

Dobrý den,

pro zahraničního účastníka platí stejná pravidla jako pro účastníka z ČR. Vzhledem k tomu, že zákon o veřejném zdraví stanovuje jako podmínku účasti na zotavovací akci posudek zdravotní způsobilosti, je nutné tento posudek doložit i u účastníka ze zahraničí. Aby byl tento posudek akceptovatelný, například při kontrole hygienické stanice, je zapotřební aby byl úředně přeložen do českého jazyka. Vzor lze stáhnout zde

Přeložený formulář posudku v úředním jazyce země pobytu dítěte (v této fázi není nutný úředně ověřený překlad) donese rodič k praktickému lékaři dítěte. Ten, pokud bude ochotný, vyplní položky. Pak rodič zajistí úřední překlad do ČJ.

V čem by mohl být problém? Ve dvojím možném výkladu zákona, z jehož formulace není zřejmé, zda nutností podrobit se „stanovenému očkování (..)“ se rozumí

(a) povinnost očkování stanovená relevantním (např. portugalským) právním řádem pro konkrétní dítě (např. obyvatele Portugalska), či zda

(b) se (nerealisticky) podmínka pro přijetí na zotavovací akci má vztahovat i na ty, na něž se očkovací povinnost podle českého předpisu obecně nevztahuje.

Ačkoliv výklad (a) by působil v podobných situacích absurdně a diskriminačně, nelze s jistotou vyloučit, že by se ho příslušné hygienické orgány držely.

Konkrétně jsme reagovali na dotaz z Portugalska a Německa. V obou těchto zemích je podobné schválené očkovací schéma. Porovnat v rámci EU je možné zde rozdíl je ale v povinnosti očkovat. Většina očkování v Německu a Portugalsku je pouze doporučená. Stav z roku 2010 je možné prohlédnout zde.

Mgr. Petr Pavlok

Podávání léků zdravotníkem na letním táboře

http://poradna.crdm.cz/tabory-letni-tabory-zdravotnik/zdravotnik-na-letnim-tabore-a-podavani-leku-318

Dobrý den,

v obecné rovině lze říct, že tyto osoby v rámci zotavovací akce léky podávat mohou. Nicméně je třeba brát ohled na následující podmínky. Jak správně uvádíte, jedním ze zákonných požadavků při pořádání zotavovací akce je přítomnost zdravotníka, tedy slovy zákona osoby, která získala způsobilost k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře, všeobecné sestry, porodní asistentky, zdravotnického záchranáře nebo zdravotnického asistenta, fyzické osoby, která absolvovala kurs první pomoci se zaměřením na zdravotnickou činnost při škole v přírodě nebo zotavovací akci, či studenta oboru všeobecné lékařství nebo zubní lékařství po úspěšném ukončení třetího ročníku. Takto odborně způsobilá osoba by měla být sto kvalifikovaně rozhodnout, kdy a co může dítěti například při zvýšené teplotě poskytnout a kdy již musí kontaktovat lékaře.

Přímo v dotčených předpisech není podávání léků výslovně uvedeno, ale domníváme se, že toto patří do náplně práce zdravotníka na zotavovací akci, jakožto osoby způsobilé a za aplikaci léků odpovědné. Navíc zákonem stanovený obsah lékárničky obsahuje léky a přípravky, které jsou určeny právě pro použití v rámci zotavovací akce a přítomný zdravotník by měl být de facto jedinou osobou způsobilou k jejich aplikaci či rozhodnutí o dalším postupu.

Nadto Červený kříž jakožto jeden ze subjektů, který zajišťuje výše zmíněný kurz podle zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, ve znění pozdějších předpisů, v rámci oficiálních materiálů k výuce kurzu zdravotníků zotavovacích akcí uvádí v kapitole „podávání léku na zotavovací akci“ krom jiného následující: „Na zotavovací akci smí zdravotník používat pouze léky volně prodejné (vyjma léků předepsaných lékařem pro dané dítě).“ Ve výčtu povinností zdravotníka pak výslovně uvádí podávání léků jako jednu z kompetencí takto způsobilé osoby.

Mgr. David Bareš (AK Alena Hájková)

Related Images:


Naši partneři