Mimořádná a ochranná opatření Vlády ČR 9.2.2022, co aktuálně platí

Napsal: kancelar | Dne: 9 února, 2022

Kategorie: Novinky

Mimořádná a ochranná opatření Vlády ČR 9.2.2022, co aktuálně platí

9.2.2022

Vláda dnes zrušila povinnost prokazovat se certifikátem o očkování nebo o prodělaném onemocnění covid-19 pro využívání služeb, vstup do restaurací a na kulturní, sportovní a další akce. Dochází také ke zvýšení maximálního počtu osob na hromadných akcích.

Nová pravidla, která zruší prokazování covidovými certifikáty, budou platit od půlnoci ze středy na čtvrtek. I nadále zůstane povinnost nosit respirátory ve vnitřních prostorách nebo početní omezení účastníků hromadných akcí. Umělecká představení, sportovní utkání, kongresy a vzdělávací akce bude nadále moci navštívit maximálně 1000 diváků, a to za podmínky, že budou usazeni. Na ostatní hromadné akce může maximálně 100 účastníků. Od 19. února pak bude moci hromadné akce navštívit maximálně 500 neusazených a 1000 sedících osob, přesahuje-li kapacita prostoru 1000 sedících diváků, lze z počtu míst nad 1000 obsadit nejvýše 50 % maximální kapacity k sezení. Ostatní akce, jako jsou spolkové, kulturní, sportovní, tradiční akce, slavnosti a jiná shromáždění pak bude moci navštívit maximálně 500 účastníků.

Omezení hromadných akcí od 10. února

Ministerstvo zdravotnictví nařizuje podle § 69 odst. 2 ve spojení s § 94a odst. 4 zákona č. 258/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů, a podle § 2 odst. 2 písm. e) a § 3 odst. 7 zákona č. 94/2021 Sb. k ochraně obyvatelstva před dalším rozšířením onemocnění covid-19 způsobeného novým koronavirem SARS-CoV-2 toto mimořádné opatření:

  • I. S účinností ode dne 10. února 2022 od 00:00 hod. do 18. února 2022 do 23:59 hod. se:

3. podle § 2 odst. 2 písm. e) zákona č. 94/2021 Sb., jde-li o provoz zařízení nebo poskytování služeb osobám ve věku 6 až 18 let zaměřených na činnosti obdobné zájmovým vzděláváním podle § 2 vyhlášky č. 74/2005 Sb., o zájmovém vzdělávání, ve znění pozdějších předpisů, jako jsou zejména zájmová, výchovná, rekreační nebo vzdělávací činnost včetně přípravy na vyučování, poskytování obdobných služeb dětem ve věku do 6 let, včetně péče o ně, jiné organizované volnočasové aktivity osob mladších 18 let, zotavovací akce a jiné podobné akce pro osoby mladší 18 let, nařizuje provozovateli zařízení, poskytovateli služby nebo organizátorovi akce umožnit v jeden čas přítomnost nejvýše 100 osob.

Omezení hromadných akcí od 19. února

Ministerstvo zdravotnictví nařizuje podle § 69 odst. 2 ve spojení s § 94a odst. 4 zákona č. 258/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů, a podle § 2 odst. 2 písm. e) a § 3 odst. 7 zákona č. 94/2021 Sb. k ochraně obyvatelstva před dalším rozšířením onemocnění covid-19 způsobeného novým koronavirem SARS-CoV-2 toto mimořádné opatření:

  • I. S účinností ode dne 19. února 2022 od 00:00 hod. do 28. února 2022 do 23:59 hod. se:

3. podle § 2 odst. 2 písm. e) zákona č. 94/2021 Sb., jde-li o provoz zařízení nebo poskytování služeb osobám ve věku 6 až 18 let zaměřených na činnosti obdobné zájmovým vzděláváním podle § 2 vyhlášky č. 74/2005 Sb., o zájmovém vzdělávání, ve znění pozdějších předpisů, jako jsou zejména zájmová, výchovná, rekreační nebo vzdělávací činnost včetně přípravy na vyučování, poskytování obdobných služeb dětem ve věku do 6 let, včetně péče o ně, jiné organizované volnočasové aktivity osob mladších 18 let,  zotavovací akce a jiné podobné akce pro osoby mladší 18 let, nařizuje provozovateli zařízení, poskytovateli služby nebo organizátorovi akce umožnit v jeden čas přítomnost nejvýše 500 osob.

Mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví, kterým se stanovují podmínky konání hromadných akcí s účinností od 10. do 18. února
(celé znění mimořádného opatření)
čj. 130/22
Předkládá: místopředseda vlády a ministr zdravotnictví
Výsledek jednání vlády: schváleno.

Mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví, kterým se stanovují podmínky konání hromadných akcí s účinností od 19. do 28. února
(celé znění mimořádného opatření)

2.2.2022

Vláda odsouhlasila zrušení dvou mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví, jimiž bylo nařízeno pravidelné plošné testování žáků a zaměstnanců ve školách a školských zařízeních a obecně zaměstnanců, osob samostatně výdělečně činných a členů orgánů právnické osoby, a to s platností od 18. února.

https://www.vlada.cz/cz/epidemie-koronaviru/dulezite-informace/mimoradna-a-ochranna-opatreni-_-co-aktualne-plati-180234/

Vláda schválila konec pravidelného preventivního testování ve školách a firmách. Skončí 18. února

Pravidelné preventivní testování ve školách a ve firmách skončí 18. února. Rozhodla o tom dnes vláda na návrh ministerstva zdravotnictví. Důvodem testování bylo zachytávat zdroje nákazy v pracovních a školních kolektivech.

Pravidelné preventivní testování probíhalo od začátku letošního roku s cílem eliminovat výskyt nákazy covid-19 v pracovních a školních kolektivech.

https://www.mzcr.cz/tiskove-centrum-mz/vlada-schvalila-konec-pravidelneho-preventivniho-testovani-ve-skolach-a-firmach-skonci-18-unora/

Vláda s přihlédnutím k aktuálnímu vývoji pandemie covidu-19 zruší k 9. únoru povinnost prokázat se certifikátem o platném očkování nebo o prodělané nemoci při vstupu do restaurací, služeb, na kulturní, sportovní a další akce

27.1.2022

Vláda se zabývala 26.1.2022 změnami v protiepidemických opatřeních Ministerstva zdravotnictvíOd 15. února začne platit v České republice omezení platnosti certifikátů o dokončeném očkování u osob starších 18 let na maximálně 270 dnů. Stejné nařízení v rámci evropského digitálního certifikátu, které vydala Evropská komise, bude platit už od 1. února, ale vláda se rozhodla dát českým občanům ještě další dva týdny, aby se stihli naočkovat třetí dávkou, a platnost certifikátu si tak prodloužili. 

Od 31. ledna se změní pravidla pro testování zaměstnanců, osob samostatně výdělečně činných a členů firemních orgánů tak, že výjimku z testování budou mít všichni, kteří měli v posledních 30 dnech pozitivní RT-PCR test a skončili v izolaci. To samé bude platit i pro testování žáků, studentů a zaměstnanců ve školách, ale nově se do testování zapojí i studenti vyšších odborných škol.

17.1.2022

http://czch.tv/qcoNT4▪ Všichni pracovníci se budou povinně testovat na koronavirus, včetně těch, kteří mají dokončené očkování. ▪ Ve školách se budou žáci i zaměstnanci nově testovat už jen jednou týdně. ▪ Upravují se také pravidla pro karantény a izolace.▪ Lidé s dokončeným očkováním i ti rozočkovaní budou mít nárok na 5 PCR testů měsíčně.

Česká rada dětí a mládeže

Vláda dnes schválila aktualizaci COVID opatření s platností od 17. ledna, mj. také sjednocení podmínek pro organizaci lyžařských kurzů škol a dětských organizací▶️Pro lyžařské kurzy organizované zájmovými spolky budou platit stejná pravidla jako pro lyžařské kurzy organizované školami. Ministerstvo zdravotnictví tak vychází vstříc České radě dětí a mládeže – objasňuje ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.“Podařilo se nám vyjednat rozšíření výjimky pro lyžařské akce organizované školami rovněž na akce dětských organizací. Díky výjimce se lyžařských akcí mohou účastnit účastníci do 18 let nejen s ukončeným očkováním či prodělaným COVIDem, ale rovněž s předloženým PCR testem ne starším 72 hodin. Následně mohou lyžovat po dobu 7 dnů. Doposud bylo nezbytné se přetestovat každých 72 hodin, což bylo pro větší skupiny během probíhající akce těžko řešitelným problémem,“ upřesňuje ředitel Kanceláře Česká rada dětí a mládežeOndřej Šejtka

https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/vysledky-jednani-vlady-14–ledna-2022-193723/

Program na podporu provádění samoodběrových testů COVID-19

https://www.samotesty-covid.cz/

Kdo může příspěvek čerpat

Příspěvky na nákup rychlého antigenního testu určeného pro sebetestování (použití laickou osobou) použitých v období od 22. 11. 2021 do 16. 1. 2022 k testování zaměstnanců a dalších osob dle mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví mohou čerpat společnosti podnikající v České republice, OSVČ, družstva, spolky a pobočné spolky, nadace a nadační fondy, církevní právnické osoby, resp. účelová zařízení církví, obecně prospěšné společnosti a ústavy. Kompletní přehled naleznete v podmínkách čerpání.

Od. 17. 1. 2022 je okruh osob, které mohou žádat o příspěvek dle předchozího odstavce rozšířen na všechny zaměstnavatele působící na území České republiky v souladu s výše uvedeným mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví účinným od 17. 1. 2022.

Na koho a jakou výši příspěvku lze čerpat

11.1.2022

https://koronavirus.mzcr.cz/wp-content/uploads/2022/01/Metodicky_pokyn_KHS_karanteny_izolace_11-16012022.pdf

Karanténa a izolace měla být ode dneška původně pro všechny – ať už očkované nebo neočkované. Nový pokyn hlavní hygieničky ale některé věci změnil:👉 Do karantény nemusí lidé bez příznaků s dokončeným očkováním a po přeočkování nebo do 180 dní po prodělání nemoci;👉 po skončení 5denní izolace by měl člověk ještě dalších 5 dní nosit respirátor – nově je ale pouze doporučený.

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3426562-karantena-a-izolace-se-zkratily-na-pet-dnu-konci-take-povinnost-nosit-po-ukonceni?fbclid=IwAR16ONmlVIrTtkvzuWeg_JSERIJdq-8wNWBOxs3Xvf0kgLYy4Kk6NRlD3-M

Doba karantény se ode dneška zkracuje na pět dní. Kratší lhůta platí i pro izolaci, pokud lidé nemají příznaky. Jinak ji hygienici ukončí dva dny po jejich odeznění.

https://www.vlada.cz/cz/epidemie-koronaviru/dulezite-informace/mimoradna-a-ochranna-opatreni-_-co-aktualne-plati-180234/

Od 11. ledna

  • Zkrátí se doba karantény a izolace na pět dnů.
  • Do karantény budou muset po rizikovém kontaktu s pozitivně testovaným na koronavirus nastoupit i očkovaní a lidé do šesti měsíců po prodělání covidu.
  • K ukončení karantén a izolací nebude potřeba test. Po ukončení karantény nebo izolace bude nutné ještě dalších pět dní nošení respirátoru tam, kde je pravděpodobný styk s dalšími lidmi. 

Od 17. ledna

  • Všichni zaměstnanci (očkovaní i neočkovaní) se budou testovat dvakrát týdně či jednou za tři až pět dnů antigenními testy.
  • V případě pozitivity testu půjdou následně rovnou na pět dní do karantény, tedy i bez konfirmačního PCR testu.
  • Tento režim by měl fungovat nejdéle tři týdny. O tom, zda to bude platit kratší dobu, vláda ještě rozhodne v závislosti na šíření varianty omikron.
  • Do 17. ledna, kdy se začíná testovat na pracovištích, nebudou dál muset očkovaní a lidé, kteří covid-19 prodělali, do karantény po kontaktu s nakaženým, pokud nemají příznaky. >> http://czch.tv/YE894N
Může jít o obrázek text, kde se píše C324 Zmena pravidel karantény → Doba karantény se zkracuje na pet dní → Kratší lhuta platí i pro izolaci, pokud lidé nemaj príznaky → Po ukončeni karantény je vhodné ješte nčkolik dnủ düsledné nosit ochranu dychacích cest → Do karantény zatím nemusí očkovaní lidé a ti, CO covid prodèlali (pokud nemaji príznaky)

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3423766-zive-vlada-jednala-o-zkraceni-izolaci-a-karanten?fbclid=IwAR0HuhGo8s09Ok401rznJeQjsw99IAfiR_mxw471vRJ566vnvK63rxbw3mo

Ministerstvo zdravotnictví upřesnilo, že se lhůta bude počítat po dni prvního odběru prvního pozitivního testu. Samotný den odběru tedy bude „nultým“ dnem, potom se teprve začne počítat pět kalendářních dnů. Preventivní PCR testy budou moci podstoupit očkovaní lidé až pětkrát za měsíc, dosud měli nárok jen na dva.

Karanténa – nikoli izolace – bude od 17. ledna povinná i pro lidi, kterým vyjde pozitivní antigenní test a nepodstoupí konfirmační PCR test. Bude-li tento test negativní, karanténa tím skončí, bude-li však pozitivní, začne se druhý den počítat dalších pět dní, protože v tom případě již bude nakažený v izolaci.

Jaký je rozdíl mezi karanténou a izolací?

  • Karanténa je oddělení osob podezřelých z nákazy od ostatních osob. Osoby podezřelé z nákazy jsou lidé, kteří byli v kontaktu s nakaženou osobou či se vyskytovali v rizikové oblasti, avšak v daný moment nemají příznaky onemocnění. Většinou karanténa spočívá v omezení různých aktivit až po úplné omezení kontaktu s okolím. Obvykle je v domácím prostředí. Nařizují ji hygienici nebo speciální trasovací call centrum.Člověk, kterému byla nařízena domácí karanténa, by měl zůstat doma a nevycházet ani na nákup či k lékaři. Pouze ti, kteří nemají možnost využít pro potřeby nákupu dodavatelské služby, mohou na nezbytně nutnou dobu opustit domov.
  • Izolace je opatření, které slouží k oddělení nemocných (případně osob s laboratorně prokázanou infekcí, avšak prozatím bez příznaků, tedy v inkubační době) od zdravých osob. Může být buď v domácím prostředí (u méně závažné infekce), či na infekčním oddělení v nemocnici (závažné infekce). I zde platí nutnost omezit kontakty na minimum.
  • Lidem v karanténě či izolaci je vyplácen příspěvek až 370 Kč denně. Podle nyní plané normy je příspěvek k nemocenské, tedy k náhradě mzdy či platu, vyplácen těm, kteří se do koronavirové karantény dostali nebo dostanou od konce loňského listopadu do konce letošního února.

Testovat se bude v alternativním režimu dvakrát týdně, nebo jednou za tři až pět dnů, a to antigenními testy. Pracovník bude moci dobrovolně podstoupit ověřovací PCR test.

Pokud antigenní test vyjde pozitivní, ohlásí zaměstnavatel nákazu krajské hygieně, ta ji zanese do systému a současně odchází infikovaný pracovník do karantény. 

Testování se bude týkat všech zaměstnanců soukromých i státních firem a organizací, živnostníků a také jednatelů společností. Výjimkou budou lidé, kteří se při práci vůbec s nikým nesetkávají, podle Válka také lidé pracující z domova. 

Ministerstvo zdravotnictví nezměnilo pravidla pro případ, že někdo povinný test odmítne. V tom případě bude muset mít celou dobu v práci respirátor, dodržovat odstup od ostatních alespoň jeden a půl metru a stravovat se odděleně od nich.

3.1.2022

Mimořádné opatření – omezení maloobchodního prodeje zboží, služeb a poskytování služeb, s účinností od 3. 1. 2022

https://www.mzcr.cz/wp-content/uploads/2021/12/Mimoradne-opatreni-%E2%80%93-omezeni-maloobchodniho-prodeje-zbozi-sluzeb-a-poskytovani-sluzeb-s-ucinnosti-od-3.-1.-2022.pdf

25.11.2021

Vláda rozhodla o vyhlášení nouzového stavu na 30 dnů, omezí hromadné akce, provoz restaurací či konzumaci alkoholu na veřejnosti

https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/vlada-rozhodla-o-vyhlaseni-nouzoveho-stavu-na-30-dnu–omezi-hromadne-akce–provoz-restauraci-ci-konzumaci-alkoholu-192558/

Nouzový stav a protiepidemická opatření – co aktuálně platí

https://www.vlada.cz/cz/epidemie-koronaviru/dulezite-informace/mimoradna-a-ochranna-opatreni-_-co-aktualne-plati-180234/

Od 26. listopadu 0:00:

  • Vláda vyhlásila nouzový stav po dobu 30 dnů.

Od 26. listopadu 18:00:

Restaurace, bary

  • Do restaurací nebudou moci od 22:00 do 4:59 zákazníci. Přes den pak platí nadále nutnost potvrzení o bezinfekčnosti, tedy očkování či prodělání covidu. 
  • Nebude umožněno konzumovat jídlo a pití v restauracích, které jsou umístěné v nákupních centrech. Budou si ho tam moci pouze lidé koupit a sníst jinde.
  • Zakazuje se konzumace alkoholu na veřejných místech.

 Vánoční trhy

  • Platí i zákaz konání vánočních trhů.
  • Výjimkou je prodej stromků a kaprů.
  • Celoroční tržiště budou moci zůstat otevřená. Jde například o farmářské trhy. Nebude se tam ale moci jíst ani pít.

Kulturní a sportovní akce

  • Nově se bude moci hromadných kulturních a sportovních akcí účastnit pouze 1000 lidí.
  • Limit se týká divadel, kin, koncertů nebo počtu diváků na sportovním utkání.
  • Společenských akcí, jako jsou večírky či plesy, se bude moci zúčastnit pouze 100 osob.

18.11.2021

Vláda Andreje Babiše v demisi projednala na mimořádném jednání ve čtvrtek 18. listopadu 2021 zpřísnění platných protiepidemických opatření Ministerstva zdravotnictví s ohledem na krajně nepříznivou epidemickou situaci s výskytem případů nemoci covid-19. Přísnější pravidla budou platit od pondělí 22. listopadu.

„Jsem rád, že se ta různá stanoviska, která až dosud přetrvávala, sblížila a že jsme našli shodu. My jsme se inspirovali v tom tzv. bavorském modelu, ale není to bavorský model. Prosím vás, abychom ty detaily neporovnávali. Princip je ale jasný a my jsme dnes velice detailně řešili další opatření, která provázejí tento model tzv. O-N. To znamená, že přístup do restaurací, různých muzeí atd. mají jen očkovaní a ti, kteří prodělali covid-19,“ uvedl premiér v demisi Andrej Babiš.

Zpřísňují se pravidla pro provoz obchodů a služeb a návštěvy hromadných akcí. Všude tam, kde se dnes zákazníci či návštěvníci musí prokazovat podle pravidel O-T-N, tedy například u kadeřníka, v restauracích, hotelech, na kulturních či sportovních akcích nebo při návštěvách hradů, zámků nebo muzeí, už nebude od pondělí možné prokázat se PCR či antigenním testem. Využít službu či jít na akci budou moci jen osoby naočkované nebo s potvrzením o prodělané nemoci.

Výjimka bude platit jen pro děti do 12 let. Osoby do 18 let, lidé, kteří se očkovat nemohou ze zdravotních důvodů, a rozočkovaní, kteří ještě nemají platný certifikát, včetně těch po první dávce, se budou moci i nadále prokázat platným PCR testem. Splnění podmínek budou mít za povinnost provozovatelé nebo pořadatelé zkontrolovat před vstupem do objektu nebo před zahájením poskytování služby.

Ke změně dojde od pondělí i u povolování návštěv do lůžkových zdravotnických zařízení a zařízení sociální péče. Nadále už nebude možné jít na návštěvu s tím, že si dotyčná osoba udělá samotest přímo při vstupu do zařízení. Zůstává ale možnost prokázat se PCR testem nebo RAT testem provedeným zdravotnickým pracovníkem.

Od pondělí se rovněž zpřísní podmínky pro návštěvy ve vazebních věznicích, věznicích, v ústavech pro výkon zabezpečovací detence a v zařízeních pro zajištění cizinců. Na návštěvu bude moci jít pouze osoba, která nevykazuje klinické příznaky onemocnění covid-19, byla kompletně naočkovaná, nebo prodělala nemoc, nebo má nejdéle 72 hodin platný negativní výsledek PCR testu. Uvnitř budov bude muset mít návštěva celou dobu nasazený respirátor nebo obdobně účinný prostředek ochrany dýchacích cest.

Změní se i pravidla pro testování klientů zdravotních pojišťoven. Z nařízení o provádění bezplatného testování klientů zdravotních pojišťoven na jejich žádost se vypouští antigenní testování. Plně očkovaní budou mít i nadále nárok na dva bezplatné PCR testy, zvyšuje se ale počet bezplatných testů pro osoby mladší 18 let, pro rozočkované a pro ty, co se nemohou kvůli kontraindikaci naočkovat, a to na pět testů do měsíce.

Od pondělí se také nebude uznávat provedení samotestu u studentů, kteří se přicházejí ubytovat na vysokoškolskou kolej. Ubytování na kolejích tedy bude umožněno jen těm studentům, kteří doloží, že byli plně naočkováni, prodělali nemoc v posledních 180 dnech nebo se prokáží, že absolvovali nejdéle před 72 hodinami dny RT-PCR vyšetření na přítomnost viru SARS-CoV-2 s negativním výsledkem, nebo absolvoval nejdéle před 24 hodinami rychlý antigenní test (RAT) na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2 s negativním výsledkem.

Vláda prodiskutovala také možnost zavedení plošného testování zaměstnanců ve firmách a u všech dalších zaměstnavatelů. Ministr zdravotnictví dostal za úkol připravit příslušné mimořádné opatření, kterým se zavede povinný test jednou týdně pro neočkované.

„Nakonec jsme našli shodu ohledně testování, protože tomu se Ministerstvo zdravotnictví dosud bránilo. Takže se testovat bude. Budeme pokračovat v testování ve školách, jak je to naplánováno plošně,“ konstatoval premiér Babiš. „Povinnost bude nově i ve firmách. Firmám na to přispějeme, stejně jako jsme to dělali nedávno. To se projedná zítra. Zítra také předloží Ministerstvo práce a sociálních věcí návrh ošetřovného a izolačky, a to proto, aby se lidé nebáli chodit do karantény a do izolace. To je samozřejmě zákon, takže my ho pošleme urychleně do Poslanecké sněmovny a doufejme, že to Sněmovna extrémně rychle schválí,“ řekl premiér Babiš.

Ministerstvo vnitra předloží také návrh na zavedení homeoffice pro orgány a instituce státní správy. „Chceme také požádat firmy, aby homeoffice využívaly v maximální míře a aby také nejlépe zrušily různé akce, které mají v plánu,“ dodal předseda vlády v demisi.

Výsledky mimořádného jednání vlády naleznete na https://www.vlada.cz/cz/vysledky-mimoradneho-jednani-vlady-18-listopadu-2021-192270/.

https://www.vlada.cz/assets/epidemie-koronaviru/dulezite-informace/omezeni-maloobchodu–cele-zneni-1028.pdf

https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/vysledky-mimoradneho-jednani-vlady-18–listopadu-2021-192270/

20.10.2021

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/prehledne-jaka-pravidla-se-meni-40375568#dop_ab_variant=630840&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&dop_req_id=hNLqhNgzIfn-202110210541&dop_id=40375568&source=hp&seq_no=2&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

od 25. října

  • Nově budou muset lidé nosit na pracovištích respirátory. Výjimku budou mít ti, kteří sedí v kanceláři sami.
  • Zkrátí se doba karantény na 7 dní pro ty, kteří přišli do kontaktu s někým nakaženým. Ukončit ji ale musí negativním PCR testem. Dosud musí být lidé s podezřením na nákazu v karanténě dva týdny.

Od 1. listopadu 

  • Zdravotní pojišťovny již nebudou hradit preventivní testy na koronavirus. Výjimku budou mít například děti do 18 let. Hradit budou pojišťovny testy také těm, kteří mají příznaky koronaviru a k testu je indikuje lékař nebo je na něj pošle hygiena. Zdarma je budou mít i ti, kteří se ze zdravotních důvodů nemohou nechat očkovat a lidé plně očkovaní či rozočkovaní. Cena testů je zastropovaná na 814 korun za PCR test a 201 korun za antigenní test.
  • Testy budou mít současně kratší platnost. PCR testy tři dny místo dosavadního týdne a antigenní test jeden den místo dosavadních tří dnů.
  • Děti do 12 let nebudou potřebovat doklad bezinfekčnosti. K návštěvě kroužků nebo například restaurace či divadla tak nepotřebují test ani doklad o prodělání nemoci. Dosud toto pravidlo platilo pro děti do 6 let.
  • Provozovatelé restaurací či barů budou kontrolovat potvrzení o bezinfekčnosti. Mezi to se počítá potvrzení o testu, očkování či prodělání koronaviru. Pokud certifikát nebude platný, restaurace by neměla službu poskytnout. Hosta není třeba kontrolovat u vchodu, stačí, až když se usadí. Bezinfekčnost nebude třeba kontrolovat při odběru jídla s sebou a ani v restauracích v obchodních centrech.

https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/vysledky-mimoradneho-jednani-vlady-20–rijna-2021-191273/

19. 8. 2021

Vláda schválila změnu podmínek pro hrazení preventivních testů

Kabinet na svém dnešním jednání rozhodl, že preventivní testy na covid-19 budou mít od září hrazené z prostředků zdravotního pojištění pouze osoby do 18 let, lidé mezi první a druhou dávkou očkování a pak ti, kteří budou mít od lékaře potvrzenou kontraindikaci očkování. Tyto testy slouží například k prokázání bezinfekčnosti při cestování, návštěvě restaurací nebo kulturních a sportovních akcí.

celý text zprávy

https://www.vlada.cz/assets/media-centrum/tiskove-zpravy/omezeni-maloobchodu-a-sluzeb.pdf

17. 08. 2021

M I M O Ř Á D N É O P A T Ř E N Í S účinností ode dne 1. září 2021

11. podle § 69 odst. 1 písm. i) zákona č. 258/2000 Sb. a § 2 odst. 2 písm. e) a i) zákona č. 94/2021 Sb., jde-li o provoz zařízení nebo poskytování služeb osobám ve věku 6 až 18 let zaměřených na činnosti obdobné zájmovým vzděláváním podle § 2 vyhlášky č. 74/2005 Sb., jako jsou zejména zájmová, výchovná, rekreační nebo vzdělávací činnost včetně přípravy na vyučování, poskytování obdobných služeb dětem ve věku do 6 let, včetně péče o ně, jiné organizované volnočasové aktivity osob mladších 18 let, zotavovací akce a jiné podobné akce pro osoby mladší 18 let,

a) nařizuje provozovateli zařízení, poskytovateli služby nebo organizátorovi akce neumožnit v jeden čas přítomnost více než 1000 osob ve vnitřních prostorech nebo 2000 osob ve vnějších prostorech,

b) nařizuje provozovateli zařízení, poskytovateli služby nebo organizátorovi akce vést evidenci účastnících se osob pro potřeby případného epidemiologického šetření, a to v rozsahu identifikace účastníků a osob poskytujících služby nebo péči nebo jinak vedoucí aktivitu (jméno, příjmení), jejich kontaktní údaje (nejlépe telefonní číslo) a informace o čase poskytnutí služby apod. (od kdy, do kdy); tuto evidenci uchovává po dobu 30 dnů ode dne poskytnutí služby;

c) zakazuje účast na uvedených aktivitách osobám, které vykazují klinické příznaky onemocnění covid-19 nebo které v případě, že má být v jeden čas přítomno více než 20 osob, nesplňují, s výjimkou dětí do dovršení 6 let věku, podmínky stanovené v bodu I/16; provozovateli zařízení, poskytovateli služby nebo organizátorovi akce se nařizuje u osoby před zahájením uvedené aktivity splnění podmínek podle bodu I/16 kontrolovat a osobě se nařizuje mu splnění podmínek podle bodu I/16 prokázat; v případě, že osoba splnění podmínek podle bodu I/16 neprokáže, zakazuje se provozovateli zařízení, poskytovateli služby nebo organizátorovi akce takové osobě umožnit účast na uvedených aktivitách; pro účastníky pravidelných aktivit v neměnném kolektivu platí, že negativní výsledek antigenního testu pouze pro účely těchto aktivit má platnost 7 dní; trvá-li akce nepřetržitě déle než 1 den (dále jen „vícedenní akce“), prokazuje se splnění podmínek stanovených v bodu I/16 ke dni nástupu na akci a dále v případě osob, které ke dni nástupu na akci prokázaly splnění podmínek podle bodu I/16 písm. b), e) nebo f), ve frekvenci každých 7 dní; uvedené podmínky se vztahují obdobně na osoby podílející se na zabezpečení akce, pokud jsou současně přítomné na místě jejího konání,

https://www.vlada.cz/assets/media-centrum/aktualne/maloobchody-od-01-09-_final.pdf

Manuál k provozu škol a testování v novém školním roce

https://www.edu.cz/wp-content/uploads/2021/08/MSMT_Manual-k-provozu-skol-a-testovani.pdf

1.8.2021

Omezení maloobchodu a služeb

Ministerstvo zdravotnictví nařizuje postupem podle § 69 odst. 1 písm. i) a odst. 2 zákona č. 258/2000 Sb. a podle § 2 odst. 2 písm. b) až e) a i) zákona č. 94/2021 Sb. k ochraně obyvatelstva před dalším rozšířením onemocnění covid-19 způsobeného novým koronavirem SARS-CoV-2 toto mimořádné opatření, které nabývá platnosti dnem vydání.

S účinností ode dne 1. srpna 2021 od 00:00 hod. do odvolání tohoto mimořádného opatření se:

https://www.vlada.cz/cz/epidemie-koronaviru/dulezite-informace/mimoradna-a-ochranna-opatreni-_-co-aktualne-plati-180234/#maloobchod_a_sluzby

Hlášení hromadných akcí

Ministerstvo zdravotnictví nařizuje postupem podle § 69 odst. 1 písm. i) a odst. 2 zákona č. 258/2000 Sb. k ochraně obyvatelstva a prevenci nebezpečí vzniku a rozšíření onemocnění COVID-19 způsobeného novým koronavirem SARS-CoV-2 toto mimořádné opatření, které nabývá platnosti dnem vydání:

  • S účinností ode dne 19. července 2021 do odvolání tohoto mimořádného opatření se všem pořadatelům organizovaných hromadných akcí na území České republiky s předpokládanou účastí nad 1 000 osob denně nařizuje oznámit konání takové akce místně příslušné krajské hygienické stanici, a to
    • v případě akcí konaných do 22. července 2021 včetně bezodkladně,
    • v případě akcí konaných od 23. července 2021 nejpozději 5 dnů přede dnem zahájení akce.
  • V oznámení je nutné uvést datum, dobu a místo konání akce, předpokládaný počet účastníků a telefonický kontakt na pořadatele akce.

11. podle § 69 odst. 1 písm. i) zákona č. 258/2000 Sb. a § 2 odst. 2 písm. e) a i) zákona č. 94/2021 Sb., jde-li o provoz zařízení nebo poskytování služeb osobám ve věku 6 až 18 let zaměřených na činnosti obdobné zájmovým vzděláváním podle § 2 vyhlášky č. 74/2005 Sb., jako jsou zejména zájmová, výchovná, rekreační nebo vzdělávací činnost včetně přípravy na vyučování, poskytování obdobných služeb dětem ve věku do 6 let, včetně péče o ně, jiné organizované volnočasové aktivity osob mladších 18 let,  zotavovací akce a jiné podobné akce pro osoby mladší 18 let,

  • a) nařizuje provozovateli zařízení, poskytovateli služby nebo organizátorovi akce neumožnit v jeden čas přítomnost více než 1000 osob ve vnitřních prostorech nebo 2000 osob ve vnějších prostorech,
  • b) nařizuje provozovateli zařízení, poskytovateli služby nebo organizátorovi akce vést evidenci účastnících se osob pro potřeby případného epidemiologického šetření, a to v rozsahu identifikace účastníků a osob poskytujících služby nebo péči nebo jinak vedoucí aktivitu (jméno, příjmení), jejich kontaktní údaje (nejlépe telefonní číslo) a informace o čase poskytnutí služby apod. (od kdy, do kdy); tuto evidenci uchovává po dobu 30 dnů ode dne poskytnutí služby;
  • c) zakazuje účast na uvedených aktivitách osobám, které vykazují klinické příznaky onemocnění covid-19 nebo které v případě, že má být v jeden čas přítomno více než 20 osob, nesplňují, s výjimkou dětí do dovršení 6 let věku, podmínky stanovené v bodu I/16; provozovateli zařízení, poskytovateli služby nebo organizátorovi akce se nařizuje u osoby před zahájením uvedené aktivity splnění podmínek podle bodu I/16 kontrolovat a osobě se nařizuje mu splnění podmínek podle bodu I/16 prokázat; v případě, že osoba splnění podmínek podle bodu I/16 neprokáže, zakazuje se provozovateli zařízení, poskytovateli služby nebo organizátorovi akce takové osobě umožnit účast na uvedených aktivitách; jde-li o pravidelné aktivity neměnného kolektivu, prokazuje se splnění podmínek podle bodu I/16 jedenkrát za 7 dní; trvá-li akce nepřetržitě déle než 1 den (dále jen „vícedenní akce“), prokazuje se splnění podmínek stanovených v bodu I/16 ke dni nástupu na akci a dále v případě osob, které ke dni nástupu na akci prokázaly splnění podmínek podle bodu I/16 písm. b), e) nebo f), ve frekvenci každých 7 dní; uvedené podmínky se vztahují obdobně na osoby podílející se na zabezpečení akce, pokud jsou současně přítomné na místě jejího konání,
  • d) nařizuje organizátorovi vícedenní akce v případě zjištění pozitivního výsledku preventivního antigenního testu nebo po oznámení pozitivního výsledku RT-PCR testu na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2 provedených u účastnící se nebo jinak přítomné osoby v rámci opakovaného prokazování splnění podmínek podle čl I/16 zajistit oddělení této osoby od ostatních osob účastnících se vícedenní akce, osobě starší 18 let věku se nařizuje akci neprodleně opustit a v případě osoby mladší 18 let se organizátorovi nařizuje bezodkladně kontaktovat jejího zákonného zástupce, který zajistí její odvoz do domácího prostředí, a dále bezodkladně kontaktovat orgán ochrany veřejného zdraví příslušný podle místa konání akce a předat mu seznam účastníků vícedenní akce, včetně telefonních čísel zákonných zástupců osob mladších 18 let nebo telefonních čísel účastnících se osob starších 18 let k provedení epidemiologického šetření. O dalším postupu rozhoduje orgán ochrany veřejného zdraví příslušný podle místa konání akce,

https://pionyr.cz/rodice/dobry-tabor/leto2021/vedouci/#skoleni- přehledně zpracovaná doporučení

TÁBORY A TESTOVÁNÍ

Před nástupem na letní tábor mají povinnost děti splnit jednu z podmínek OTN (očkování-test-nemoc):

1. 22 dnů po první dávce očkování (certifikát stažený z portálu ocko.uzis.cz) – platí do 8. 7. 2021

2. 14 dnů po druhé dávce očkování (certifikát stažený z portálu ocko.uzis.cz) – platí od 9. 7. 2021

3. PCR test starý max. 7 dní

4. Potvrzení o prodělané nemoci, platí max. 180 dnů

5. Antigenní test starý max. 3 dny (přetestování 7. den tábora)

6. Samotest provedený na místě (přetestování 7. den tábora)

7. Potvrzení o testu ze školy, (přetestování 7. den tábora) –

Upozornění:

1. Pro dospělé účastníky platí naprosto stejná pravidla pro testování jako pro děti.

2. U potvrzení o testu ze školy, se zpravidla jedná o antigenní test s platností 3 dny, to znamená, že pro většinu letních táborů je to již nepoužitelný postup.

 3. V případě začátku konání tábora do 8. 7. 2021 (včetně) je možné doložit splnění podmínky před nástupem na letní tábor národním certifikátem (Certifikát EU Covid-19) o provedeném očkování proti onemocnění covid-19, přičemž od aplikace první dávky očkovací látky v případě dvoudávkového schématu uběhlo podle SPC nejméně 22 dní. Vzhledem k mimořádnému opatření vlády ze dne 1. 7. 2021 upozorňujeme na to, že ve chvíli, kdy 7. den tábora bude probíhat kontrola splnění podmínek OTN, je nutné účastníka, který nebude splňovat lhůtu 14 dnů po druhé dávce očkování při dvoudávkovém očkovacím schématu, otestovat.

1.7.2021

https://www.vlada.cz/cz/epidemie-koronaviru/dulezite-informace/mimoradna-a-ochranna-opatreni-_-co-aktualne-plati-180234/

https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/vysledky-mimoradneho-jednani-vlady-1–cervence-2021-189550/

https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/vlada-souhlasila-se-zprisnenim-protiepidemickych-opatreni-kvuli-sireni-nakazlivejsi-delta-mutace-koronaviru-189562/

Řada lidí přestane být v pátek 9. července považována za bezinfekční. Důvodem je změna v pravidlech uznávání očkování, kdy za bezinfekčního bude člověk považován až 14 dní po druhé dávce vakcíny.

Všichni ostatní (pokud nemají 6 měsíců od prodělání covidu) budou potřebovat negativní testy pro vstup do všech provozoven služeb včetně restaurací a hotelů, kulturních akcí, nemocnic a zařízení sociálních služeb.

Z veřejného zdravotního pojištění mají lidé hrazený jeden antigenní test týdně a měsíčně navíc dva PCR testy. Negativní výsledek antigenního testu prokazuje bezinfekčnost na 72 hodin, PCR test na sedm dní od odběru.

PODROBNOSTI k rozhodnutím vlády >> http://czch.tv/8kAPbE

21.6.2021

Česká rada dětí a mládeže

Vláda schválila úpravu testování na dětských táborech, s plaností od 26. června. O rozhodnutí informoval dnes ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Podle dohody ministerstva zdravotnictví se zástupci České rady dětí a mládeže (ČRDM) se nebudou muset děti, které se před odjezdem prokážou negativním PCR testem, na táborech testovat každých sedm dní. Pro vyhnutí se opakovanému testování přitom nebude nutné, aby se PCR testem prokázali všichni účastníci tábora, jak minulé pondělí schválila vláda. Přetestování bude po sedmi dnech povinné jen u dětí, které před odjezdem podstoupily antigenní test nebo samotest na místě.

Co platí?

Před nástupem na letní tábor mají povinnost děti splnit jednu z podmínek OTN (očkování-test-nemoc):

✔️22 dnů po první dávce očkování (certifikát stažený z portálu ocko.uzis.cz),

✔️PCR test starý max. 7 dní,

✔️antigenní test starý max. 3 dny (přetestování každých 7 dní),

✔️samotest provedený na místě (přetestování každých 7 dní),

✔️potvrzení o testu ze školy, případně čestné prohlášení (přetestování každých 7 dní),

✔️testovat se vůbec nebudou muset ti, co předloží doklad o prodělané nemoci nebo o očkování.

S účinností ode dne 26. června 2021 od 00:00 hod. do odvolání tohoto mimořádného opatření

https://www.vlada.cz/assets/media-centrum/tiskove-zpravy/w210621a-0575.pdf

11. podle § 69 odst. 1 písm. i) zákona č. 258/2000 Sb. a § 2 odst. 2 písm. e) a i) zákona č. 94/2021 Sb., jde-li o provoz zařízení nebo poskytování služeb osobám ve věku 6 až 18 let zaměřených na činnosti obdobné zájmovým vzděláváním podle § 2 vyhlášky č. 74/2005 Sb., jako jsou zejména zájmová, výchovná, rekreační nebo vzdělávací činnost včetně přípravy na vyučování, poskytování obdobných služeb dětem ve věku do 6 let, včetně péče o ně, jiné organizované volnočasové aktivity osob mladších 18 let, zotavovací akce a jiné podobné akce pro osoby mladší 18 let,

a) nařizuje provozovateli zařízení, poskytovateli služby nebo organizátorovi akce neumožnit v jeden čas přítomnost více než 500 osob ve vnitřních prostorech nebo 1000 osob ve vnějších prostorech,

b) nařizuje provozovateli zařízení, poskytovateli služby nebo organizátorovi akce vést evidenci účastnících se osob pro potřeby případného epidemiologického šetření, a to v rozsahu identifikace účastníků a osob poskytujících služby nebo péči nebo jinak vedoucí aktivitu (jméno, příjmení), jejich kontaktní údaje (nejlépe telefonní číslo) a informace o čase poskytnutí služby apod. (od kdy, do kdy); tuto evidenci uchovává po dobu 30 dnů ode dne poskytnutí služby;

c) zakazuje účast na uvedených aktivitách osobám, které vykazují klinické příznaky onemocnění covid-19 nebo které v případě, že má být v jeden čas přítomno více než 10 osob, nesplňují, s výjimkou dětí do dovršení 6 let věku, podmínky stanovené v bodu I/16; provozovateli zařízení, poskytovateli služby nebo organizátorovi akce se nařizuje u osoby před zahájením uvedené aktivity splnění podmínek kontrolovat a osobě se nařizuje mu splnění podmínek podle bodu I/16 prokázat; v případě, že osoba splnění podmínek podle bodu I/16 neprokáže, je provozovatel zařízení, poskytovatel služby nebo organizátor akce povinen takové osobě neumožnit účast na uvedených aktivitách;

 jde-li o pravidelné aktivity neměnného kolektivu, prokazuje se splnění podmínek podle bodu I/16 jedenkrát za 7 dní; Příměstské tábory

trvá-li akce nepřetržitě déle než 1 den (dále jen „vícedenní akce“- pobytové tábory), prokazuje se splnění podmínek stanovených v bodu I/16 ke dni nástupu na akci a dále v případě osob, které ke dni nástupu na akci prokázaly splnění podmínek podle bodu I/16 písm. b), f), g) nebo h), ve frekvenci každých 7 dní; (ne pokud je PCR test) uvedené podmínky se vztahují obdobně na osoby podílející se na zabezpečení akce, pokud jsou současně přítomné na místě jejího konání,

d) nařizuje organizátorovi vícedenní akce v případě zjištění pozitivního výsledku preventivního antigenního testu nebo po oznámení pozitivního výsledku RT-PCR testu na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2 provedených u účastnící se nebo jinak přítomné osoby v rámci opakovaného prokazování splnění podmínek podle čl I/16 zajistit oddělení této osoby od ostatních osob účastnících se vícedenní akce, osobě starší 18 let věku se nařizuje akci neprodleně opustit a v případě osoby mladší 18 let se organizátorovi nařizuje bezodkladně kontaktovat jejího zákonného zástupce, který zajistí její odvoz do domácího prostředí, a dále bezodkladně kontaktovat orgán ochrany veřejného zdraví příslušný podle místa konání akce a předat mu seznam účastníků vícedenní akce, včetně telefonních čísel zákonných zástupců osob mladších 18 let nebo telefonních čísel účastnících se osob starších 18 let k provedení epidemiologického šetření. O dalším postupu rozhoduje orgán ochrany veřejného zdraví příslušný podle místa konání akce,

16. stanovují následující podmínky pro vstup osob do některých vnitřních a venkovních prostor nebo pro účast na hromadných akcích nebo jiných činnostech, je-li to vyžadováno tímto mimořádným opatřením:

a) osoba absolvovala nejdéle před 7 dny RT-PCR vyšetření na přítomnost viru SARS-CoV-2 s negativním výsledkem, nebo

 b) osoba absolvovala nejdéle před 72 hodinami POC test na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2 s negativním výsledkem, nebo

c) osoba byla očkována proti onemocnění covid-19 a doloží národním certifikátem o provedeném očkování, za který se považuje písemné potvrzení vydané alespoň v anglickém jazyce oprávněným subjektem působícím v České republice nebo v jiném členském státě Evropské unie, jehož vzor je zveřejněn v seznamu uznaných národních certifikátů na internetových stránkách Ministerstva zdravotnictví České republiky, které obsahuje údaje o očkované osobě, podaném typu vakcíny, datu podání vakcíny, identifikaci subjektu, který potvrzení vydal, že u očkování uplynulo:

i) od aplikace první dávky očkovací látky v případě dvoudávkového schématu podle SPC nejméně 22 dní, ale ne více než 90 dní, pokud nebyla aplikována druhá dávka,

 ii) od aplikace první dávky očkovací látky v případě dvoudávkového schématu podle SPC nejméně 22 dní, ale ne více než 9 měsíců, pokud byla aplikována druhá dávka, nebo

 iii) od aplikace dávky očkovací látky v případě jednodávkového schématu podle SPC nejméně 14 dní, ale ne více než 9 měsíců, nebo

d) osoba byla očkována proti onemocnění covid-19 a doloží národním certifikátem o dokončeném očkování, za který se považuje písemné potvrzení vydané alespoň v anglickém jazyce oprávněným subjektem působícím v třetí zemi občanovi České republiky nebo občanovi Evropské unie s vydaným potvrzením k přechodnému pobytu nebo povolením k trvalému pobytu Českou republikou, o tom, že očkování látkou schválenou Evropskou lékovou agenturou bylo plně dokončeno a jeho vzor je zveřejněn v seznamu uznaných národních certifikátů na internetových stránkách Ministerstva zdravotnictví České republiky (písemné potvrzení musí obsahovat údaje o očkované osobě, podanému typu vakcíny, datu podání vakcíny, identifikaci subjektu, který potvrzení vydal a tyto údaje musí být možné ověřit dálkovým přístupem přímo z písemného potvrzení) že od dokončení očkování uplynulo nejméně 14 dní, ale ne více než 9 měsíců od aplikace první dávky očkovací látky, nebo

e) osoba prodělala laboratorně potvrzené onemocnění covid-19, uplynula u ní doba izolace podle platného mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví a od prvního pozitivního POC antigenního testu na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2 nebo RT-PCR testu na přítomnost viru SARS-CoV-2 neuplynulo více než 180 dní, nebo

f) osoba na místě podstoupí preventivní antigenní test na stanovení přítomnosti antigenu viru SARS-CoV-2, který je určen pro sebetestování nebo povolený Ministerstvem zdravotnictví k použití laickou osobou, s negativním výsledkem, nebo

g) osoba absolvovala v rámci povinného testování zaměstnanců stanoveného jiným mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví nejdéle před 72 hodinami test na stanovení přítomnosti antigenu viru SARS-CoV-2, který je určen pro sebetestování nebo povolený Ministerstvem zdravotnictví k použití laickou osobou a byl osobě poskytnut jejím zaměstnavatelem, s negativním výsledkem; tato skutečnost se dokládá potvrzením od zaměstnavatele nebo čestným prohlášením, nebo

h) osoba ve škole nebo školském zařízení absolvovala podle jiného mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví nejdéle před 72 hodinami test na stanovení přítomnosti antigenu viru SARS-CoV-2, který je určen pro sebetestování nebo povolený Ministerstvem zdravotnictví k použití laickou osobou, s negativním výsledkem, tato skutečnost se dokládá čestným prohlášením, resp. čestným prohlášením zákonného zástupce osoby nebo potvrzením školy.

16.6.2021

Zástupci Ministerstva zdravotnictví a České rady dětí a mládeže se shodli na podmínkách účasti dětí na letních táborech

Děti s PCR testem se nebudou muset v průběhu pobytového letního tábora přetestovat, a to i v případě, že s nimi ve stejný turnus pojedou děti s antigenním testem nebo samotestem. PCR test musí být maximálně 7 dní starý, stejně jako je dnes vyžadováno při vstupu do všech služeb i na akce. Shodli se na tom hlavní hygienička ČR Pavla Svrčinová a předseda České rady dětí a mládeže Aleš Sedláček.

Přetestování dětí v rámci letních táborů, které trvají déle než týden, bude po sedmi dnech nutné pouze u dětí, které před odjezdem na tábor podstoupily antigenní test nebo samotest na místě. Děti, které na tábor odjedou s PCR testem starým nanejvýš 7 dní, se testování v průběhu tábora netýká. Tato podmínka platí bez ohledu na to, zdali jsou v jedné skupině děti s různými typy testů. „Hledali jsme kompromis, který umožní zachovat potřebnou úroveň ochrany dětí před případnou nákazou koronavirem a současně umožní hladký nástup na akci a její hladký průběh. Skutečně jsme se snažili táborníkům vyjít maximálně vstříc, ale ochrana zdraví dětí je pro nás zcela nepřekročitelná podmínka. Jsem ráda, že jsme s panem předsedou Sedláčkem našli střední cestu, která vyhovuje oběma stranám,“ vysvětlila hlavní hygienička ČR Pavla Svrčinová.

Domluvené podmínky považujeme za funkční kompromis, který je pro rodiče i organizátory zvládnutelný. Budeme doporučovat všem rodičům, aby s dětmi před odjezdem zašli na PCR test, protože pak odpadne povinnost přetestování v průběhu tábora. Nicméně chápeme, že některé děti PCR test třeba nestihnou, organizátoři tak budou připraveni tuto část dětí na místě otestovat,“ uvedl předseda Rady dětí a mládeže Aleš Sedláček s tím, že pro přetestování organizátoři využijí samotesty nebo pozvou mobilní odběrový tým.

Upravené mimořádné opatření podle dosaženého kompromisu předloží ministerstvo vládě na jejím dalším jednání v pondělí 21. června.

Před nástupem na letní tábor mají povinnost děti splnit jednu z podmínek OTN (očkování-test-nemoc):

  • 22 dnů po první dávce očkování (certifikát stažený z portálu ocko.uzis.cz)
  • PCR test starý max. 7 dní
  • Potvrzení o prodělané nemoci, platí max. 180 dnů
  • Antigenní test starý max. 3 dny (přetestování 7. den tábora)
  • Samotest provedený na místě (přetestování 7. den tábora)
  • Potvrzení o testu ze školy, případně čestné prohlášení (přetestování 7. den tábora)

https://www.mzcr.cz/tiskove-centrum-mz/zastupci-ministerstva-zdravotnictvi-a-ceske-rady-deti-a-mladeze-se-shodli-na-podminkach-ucasti-deti-na-letnich-taborech/?fbclid=IwAR2u2m9SSd9IOsN1uH1jeikfqLdc95ojrkmT_UARn3PjWZ_6bMz3CVbnmf4

Related Images:

Přiložené soubory


Naši partneři