Nápady pro děti na Advent – hry, tvoření…

Napsal: kancelar | Dne: 15 prosince, 2023

Kategorie: Databáze her, náměty na činnost on-line Novinky

Nápady pro děti na Advent - hry, tvoření...
https://www.sconto.cz/magazin/jak-si-vyrobit-vanocniho-andela?utm_source=facebook&utm_medium=clanek&utm_campaign=vanocni_andel&fbclid=IwAR3gKzvRsqP24d4pwYxo3-sdnA9avk0HyMN5Fqqsfs-xvyg5RDWMXHt_wQw#
https://krokotak.com/2023/12/77980/

Tak jde rok

  ·VÁNOČNÍ JMENOVKY ke stažení ZDARMAhttps://takjderok.cz/zima/jmenovky-k-vytisknuti/

https://krokotak.com/2023/12/christmas-wreath-6/
https://krokotak.com/2023/12/angel-3/
https://krokotak.com/2022/11/76775/
https://krokotak.com/2023/11/christmas-candle/
https://blog.decodoma.cz/papirovi-andilci-na-darky-i-na-stromecek/?fbclid=IwAR3iJylIyPi34DSnuJSpR75IduGtoW3ZbNwDt5jJh93PeRlSlXeTE7vPNbo
http://krokotak.com/2022/12/snowboarding-and-skiing/
http://krokotak.com/2022/12/lamp-lantern/
http://krokotak.com/2022/12/paper-poinsettia-4/
https://youtu.be/jt8u9fvt6zo
https://abcdeelearning.com/christmas-activities-for-kids/
http://krokotak.com/2022/12/christmas-cards-3/
https://buff.ly/3Hj49vc
http://krokotak.com/2022/12/nativity-scene/
http://krokotak.com/tag/skating/
http://krokotak.com/2022/11/christmas-bell/
Pro letošek si CRYPTOMANIA připravila netypický adventní kalendář.
Jak to funguje?
Na každý den od 1. do 24. prosince máte připraven jeden šifrovací úkol. Kalendář je potřeba si vytisknout (hlavně všech 6 listů se šiframi) a nastříhat. Je na vás, jakou podobu kalendáři dáte – někteří z nás máme rádi šifry objevující se každý den zavěšené na šňůrce se světýlky, někdo po bytě ukrývá obálky či úhledné ruličky s čísly.
V každém případě je však v kalendáři na každý prosincový den připravený jeden úkol a jeho výsledkem je vždy jedno smysluplné české slovo.
Pro koho je kalendář určen?
Kalendář je připraven tak, aby příjemně vyplnil malý kousek společného času rodičů a jejich dětí. Samostatně je mohou řešit starší školní děti, u všech šifer určitě dokáží pomáhat i mladší děti.
Kde ho najdu?
https://www.cryptomania.cz/sifrovaci-adventni-kalendar-2022/

VÝROBA MIKULÁŠE, ANDĚLA A ČERTA
Potřeby: 3 ruličky od toaleťáku, tempery, pastelky, lepidlo, nůžky, papír, vata, provázek, (samolepky, izolepa, fixy),
ŠABLONA ke stažení v tomto článku https://www.taborovky.cz/blog/mikulasske-hratky/
Děti si nejdříve natřou ruličky barvou. Dvě ruličky natřou bílou = Mikuláš a anděl a třetí natřou černou = čert. Poté dětem dáme šablonu, kterou si vymalují a vystřihnou. Až barva na ruličkách zaschne, přilepíme jednotlivé kousky šablon na ruličku.
Na závěr si každý vyrobí detaily:
Mikuláš – vousy z vaty, hůl z papíru (izolepy)
Anděl – košíček, ozdoby na šatech, křídla
Čert – řetěz, pytel
http://krokotak.com/2022/11/candles/
https://youtu.be/3m71EY6uGCA · ·
http://krokotak.com/2022/11/snowman-mobile/ · ·
http://krokotak.com/2022/11/snowman-4/
http://krokotak.com/2022/11/christmas-wreath-5/
http://krokotak.com/2022/11/christmas-tree-28-cm/
http://krokotak.com/2022/11/paper-3d-stars/
http://krokotak.com/2022/11/angel-2/
Vánoční pohybové hry
https://mujbloger.wixsite.com/ucitelkazmaterinky/post/spr%C3%A1va-blogu-p%C5%99%C3%ADmo-z-va%C5%A1ich-str%C3%A1nek
Omalovánková PF si můžete stáhnout tady, vytisknout, vymalovat a udělat s nimi o kousek veselejší začátek roku svým blízkým!
 

HRY S VÁNOČNÍ TÉMATIKOU

https://www.taborovky.cz/blog/hry-s-vanocni-tematikou/?fbclid=IwAR2o9XBXabxldTiZSmoaQiObIjgbNbWWBrFo3MiH4UooGjfsjJBnh-GUkYY

Hledej kaprovy šupiny

 • Potřeby: papírový kapr a šupiny, lepidlo

 Předem si nachystáme papírového kapra a šupiny různých barev – každá barva bude mít jinou hodnotu. Hnědá- 1 bodZelená – 3 bodOranžová – 5 bodůŽlutá- 10 bodů Než děti zavoláme, do místnosti schováme šupiny. Podle barvy šupin určíme náročnost schovky. Poté si děti rozdělíme do skupin a každé skupině dáme kapříka a lepidlo. Děti na povel začnou hledat šupiny. Když nějakou najdou, zanesou ji ke kaprovi a nalepí ji. Děti můžou nosit pouze po jedné šupině. Po určitém čase hru ukončíme a děti si spočítají body – dle barvy a počtu šupin. Která skupina bude mít více bodů, vyhrála.

Zde si můžete stáhnout podklady pro tisk kapra  Co je to za dárek

 • Potřeby: krabice, mašle, různé předměty v tašce (propiska, ponožky, příbor, kniha,…) tužky, papíry

 Děti si rozdělíme do skupinek, nebo je necháme jako jednotlivce. Poté jim rozdáme papíry a tužky.Do krabice dáme nějaký předmět, který máme v tašce, a zavážeme ho mašlí. Potom ho dáme dětem, aby s ním zatřepaly a zkusily hádat, co to může být za dárek. Svůj tip si každý napíše na papír. Až budou mít všichni své tipy napsané, může se dárek rozbalit a podívat se, co v něm je. Kdo dárek uhodl, napíše si bod. Potom vedoucí opět nenápadně něco zabalí do krabice a dá ji dětem. Postup se pak opakuje několik kol. Na závěr se sečtou body a kdo má nejvíce, vyhrál.Předměty v krabici by neměly být křehké a předem si zkuste, jestli se daný předmět vleze do krabice.   Čí je to dopis Ježíškovi?

 • Potřeby: papíry a výtvarné potřeby

 Dětem dáme za úkol, aby namalovaly jeden dárek, který chtějí nejvíce dostat od Ježíška. Ale pozor, nikdo nesmí vidět, co děti kreslí. Až to budou mít hotové, 2x papír přehnou a zanesou ho vedoucímu. Potom se výtvory ukáží navzájem a hádá se, čí je to dopis pro Ježíška.   Nazdob vánoční stromeček

 • Potřeby: hvězdičky nebo kolečka na lepícím papíře, stopky, šátek

 Dobrovolníkovi (vedoucímu) zavážeme oči. Stane se z něj strom – nohy má stále na jednom místě, jinak se může hýbat, jak chce. Dětem rozdáme stejný počet samolepek (cca 4 – 6), ty představují ozdoby na stromeček.Děti se snaží nalepit na strom co nejvíce samolepek, ale strom se hýbe a když někoho chytne, dotyčný musí jít stranou a udělat 10 pěkných dřepů. Strom může nálepky ze sebe klidně i setřást, ale nesmí k tomu používat ruce. Samolepky můžou děti klidně vzít i ze země a nalepit znovu. Po uplynutí časového limitu (cca 3 minuty) zastavíme hru a spočítáme, kolik nálepek na stromu zůstalo. Tato hra by měla probíhat v tichosti.  Tip1: Při velkém počtu dětí vytvořte družstva – každý zdobí svůj stromeček.Tip2: Lze hrát i jako soutěž, kdy si děti napíší na nálepky iniciály (obrázek), a pak lze určit, kdo ozdobil stromeček nejvíce.   Paní máma a cukroví

 • Potřeby: cukroví

 Děti jsou na jedné straně místnosti a na druhé straně je talířek s cukrovím. Děti mají za úkol se dostat k talířku a sníst jeden kousek cukroví.Jenže je v prostoru paní máma, která cukroví hlídá, aby zbylo až do Vánoc, ale už je trochu slepá, a tak vidí jen osoby které se hýbou. Děti tedy musí jít velmi opatrně! Tak, aby je paní máma neviděla se hýbat. Pokud někoho uvidí, vrátí ho zpět na začátek, a tam musí za trest udělat nějaký úkol – např.10 kliků. Pokud chceme udělat hru delší, děti budou mít za úkol vzít si cukroví z talířku a vrátit se zpět do bezpečí (kde začínaly) a až tam si svůj kousek cukroví smí sníst.

http://krokotak.com/2020/11/christmas-tree-4/

ADVENT – období klidu, nebo radovánek?

Kdy začíná první adventní neděle a jak je to s obdobím klidu v předvánočním čase?

Všude slýcháme, že by měl být advent obdobím klidu, půstu a rozjímání. Někdy pak máme výčitky svědomí, že místo toho, abychom trávili období adventu v klidu doma s rodinami, běháme po nákupech, uklízíme a zdobíme své domácnosti, nebo vyrazíme na vánoční večírek s přáteli či kolegy z práce.

advent 2

V dávné minulosti ADVENT obdobím klidu a rozjímání rozhodně nebyl.

Dřive se prostí lidé v zimě a tedy i v adventím období chtěli hlavně bavit. Od jara do podzimu měli spoustu práce na polích a na zábavu moc času neměli. V zimě, kdy byly dny mrazivé a navíc krátké, se venku pracovat nedalo. Lidé také po setmění nebývali tak unavení jako v létě po tvrdé práci na polích a proto nechodili brzy spát. Zima byla ideální dobou na zábavu!

Adventní období, tedy příprava na Vánoce, narození Ježíška (Ježíše Krista), trvá čtyři týdny. Začíná vždy v tu neděli, která je nejblíže svátku svatého Ondřeje (30. 11.) a končí západem slunce na Štědrý den.

V době adventu je kromě adventních nedělí mnoho dalších významných dnů jako je svátek sv. Barbory (4. 12.), sv. Mikuláše (6. 12.) či sv. Lucie ( 13. 12.) a celý adventní čas je spojen s velkým množstvím tradic.

Adventní věnec – jak se jmenují 4 svíčky a co symbolizují?

Tradičním symbolem adventu je adventní věnec. V dnešní době má opravdu mnoho podob. Nejčastěji je ale vyrobený z větviček smrku a ozdobený šiškami, mašličkami, skořápkami ořechů, malými baňkami, sušeným ovocem a dalšími drobnůstkami.

Důležitou součástní adventního věnce jsou čtyři svíčky symbolizující 4 neděle do Štědrého dne.

adventni venec (1)

Svíčky se zapalují postupně. První adventní neděli svítí pouze jedna svíčka a poslední všechny čtyři. Je tedy potřeba nechat první svíčku hořet jen krátce, aby nám do poslední adventní neděle vydržela :-).

Každá svíčka má své jméno a symbolizuje část příběhu o narození Ježíška.

 • První zapálená svíčka je svíčka proroků. Je to připomínka těch, kteří předpověděli narození Ježíše Krista.
 • Druhá svíčka je betlémská. Symbolizuje Ježíškovi jesličky a lásku.
 • Třetí svíčka je svíčka pastýřská. Symbolizuje radost a připomíná pastýře, kterým se zjevil anděl a řekl jim o narození Ježíška.
 • Čtvrtá svíčka je andělská a je symbolem míru a klidu.

K adventnímu věnci ještě pro děti adventní kalendář.

V dnešní době je v domácnostech s dětmi mimo adventního věnce běžný i adventní kalendář, který dětem usnadňuje odpočítávání dní do „příchodu Ježíška“.

Vznikl sice o dost později než adventní věnec, ale i tak letos oslaví 170 let od vzniku toho prvního.

adventni kalendar
Christmas Paper House Craft Template
https://www.easypeasyandfun.com/christmas-paper-house-craft/?fbclid=IwAR02sfLUYZqVGNG-AwKz0eZRJiqY56an21ZXRGLxcQGqbVejBVIrkUXB8zE
co musím udělat v zimě
Super triky se šiškami: Stačí potřít lepidlem a ponořit do soli
https://primainspirace.cz/2021/10/16/super-triky-se-siskama/?fbclid=IwAR2Mgenz7Kl2ehn32OH-nOcB-IIfAz56Kc6F6VSjHykpd2yFRPZ1CI5QwKs
https://www.kuncicka.cz/oslavy/11x-adventni-kalendar-k-sehnani-z-pohodli-domova-zdarma/ Adventní kalendáře k sehnání z pohodlí domova ZDARMA

Tištěné adventní kalendáře k vystřihování, omalování nebo plnění úkolů jsou skvělou volbou pro rodiny, které si společně chtějí užít čas a vánoční náladu. A samozřejmě taky pro ty, kteří děti nechtějí dávat v tomto čase další sladkosti či hračky.

Historie adventního kalendáře

Zajímavostí je, že první adventní kalendář byl také papírový. Obsahoval 2 listy papíru, kde na prvním byly malá okénka s básničkami a na druhém obrázky se zimní a vánoční tématikou. Každý den si pak dítě vystřihlo jeden z obrázků a nalepilo jej k básničce. Tento první adventní kalendář vznikl v roce 1908 v Mnichově.

Až v 70. letech dvacátého století se začaly vyrábět i kalendáře obsahující malé čokolády či bonbóny.

PDF ZDARMA: 3D ozdoby Mikuláš, čert a anděl

https://mamadodeste.cz/wp-content/uploads/2020/12/andel-mikulas-cert.pdf6

https://primainspirace.cz/2020/12/14/vytvorte-si-krasne-vanocni-snezitko-ze-zavarovaci-sklenice-20-napadu/?fbclid=IwAR0TVl9ebzY7ML4NCcploC64eGzWl7ic8wMHN0BfoaKeUR_lR1U_9emmfg8

https://primainspirace.cz/2020/12/15/zabavte-sve-deti-30-uzasnych-inspiraci-na-zimni-tvoreni-ktere-si-zamiluji/?fbclid=IwAR28tb3lh0LBVWuMzA4dCW-6pnsZ3eGNtunPqzrw2HzIrpuU8Z8HCYfNPjE

https://primainspirace.cz/2020/12/15/levna-a-krasna-dekorace-s-uzasnou-vuni-vyuzijte-pomerance-a-jejich-kuru/?fbclid=IwAR17AkFJGxzAsw45So8I3uRi8WWjjk6BAvchuVr0LWlQcgoMMx44LHCiv28

https://www.facebook.com/profile.php?id=100013406440786

https://primainspirace.cz/2020/12/07/inspirace-na-vanocni-stromecek-z-provazku/

ČT edu

Připomeňte si z čeho a jak vznikl adventní věnec nebo odkud pochází Betlémské světlo.

Více na www.ctedu.cz

zimni-aktivity-pro-deti

Adventní kalendář 2020 online

Milé děti, vážení rodiče, přátelé, kamarádi…připravili jsme pro Vás ONLINE adventní kalendář. Místo dobrůtek Vás v našich okénkách bude čekat drobný úkol a spoustu zábavy. Někdy si zazpíváme, někdy se zapotíme a jindy zas něco vytvoříme. Těšíme se!

https://slunickokytara.webnode.cz/

Z Kalendáře vánočních pohádek a her na www.adventnipohadky.cz začínáme každý adventní den posílat krásnou pohádku, hraní a dozvídání + dnes i návod na jednoduchý adventní kalendář , podle kterého děti určitě poznají, že už je Štědrý den www.adventnipohadky.cz

Jednoduchý adventní kalendář -Odpočítávání do Vánoc . Můžete připnout na tabuli, nástěnku, zeď, skříň, lednici… Kamkoli dle Vašich možností . Každý den děti vybarví jednu baňku a názorně vidí, kolik dní zbývá do vytouženého Štědrého dne… Najdete zdarma ke stažení v souborech ve skupině https://www.facebook.com/groups/ucimesehrou

http://zapalsvetlo.cz/

Jak to funguje?

 • Každý den virtuálně zapalte jednu svíčku
 • Jejím zapálením se vám zobrazí výzva pro daný den
 • Výzvu pro včerejší den ponechte včerejšku
 • Pro zítřejší výzvu si přijďte zítra

Dáša kroužky – https://www.facebook.com/profile.php?id=100013406440786

https://www.facebook.com/312917027851/posts/10158061997452852/

https://www.kukando.cz/papirovy-andel?fbclid=IwAR0n64vWxu9gD_75Gs57FwUJvvT3Cptt4ogrho2IZWWgUjZ7kyV-u25SESQ

https://www.facebook.com/laboratorhudby

Related Images:


Naši partneři