14. – 17. 10. 2021 – projekty 72 hodin

Napsal: kancelar | Dne: 15 října, 2021 | Proběhne: 17.10.2021

Kategorie: Informace z ČRDM a Krajských rad DaM Kalendář akcí Kronika akcí 2021 Novinky Projekty

14. - 17. 10. 2021 - projekty 72 hodin

Největší dobrovolnická akce pro děti a mládež – 72 hodin (Pomáhám, protože chci) – odstartuje již tento týden, 14. 10. 2021, a vstoupí tak do svého jubilejního desátého ročníku!

Za tu dobu přinesla Česku přes 4500 projektů zaměřených na pomoc přírodě, lidem nebo okolí. Spontánně v nich pomáhalo téměř 225 000 dobrovolníků. Tři dny dobrovolnictví po celé naší zemi organizuje Česká rada dětí a mládeže. Projekt dlouhodobě finančně podporuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Letos se akce uskuteční v termínu 14.–17. října 2021.

Nemáme problém přesvědčit děti k „dobrovolničení“

Mezi koordinátory věrnými akci celých uplynulých devět let patří i Jaroslav Babický, vedoucí turistického oddílu Ježci z Českých Budějovic. Jeho upřímné odpovědi vám dají možnost autenticky nahlédnout do zákulisí akce.

  • Jste projektu věrní celých devět let. Proč? V čem vidíte jeho přínos?

Projekt sen nám od začátku líbil, hlavně pro tu myšlenku, že v jednom časovém úseku se do něho zapojí tolik lidí napříč republikou, a dokonce i v zahraničí.  Přínosem projektu je určitě i to, že spojuje lidi napříč generacemi. Hlavně ale naučí děti, že udělat něco pro druhé je správné a mělo by se to stát samozřejmostí. Získání dobrého pocitu, že jsme udělali něco skvělého, co nás hřeje na duši, už je konečnou odměnou.

Také myslím, že před deseti lety nebyly skoro žádné podobné projekty, a i když se časem začaly postupně objevovat, zůstali jsme 72 hodinám věrní. Také jsme rádi, že se můžeme pyšnit krásnými tričky, která jsou opravdu originální.

  • Co dětem říká dobrovolnictví? Nemáte je problém přesvědčit?

Děti nemáme problém přesvědčit k dobrovolničení, už vědí, o co jde, a proto se projektu zúčastní nejen ony, ale vezmou s sebou i kamarády, sourozence a rodiče. Máme projekt tak rádi, že se ho zúčastňujeme dokonce dvakrát. Jednou s RADAMBUKem a jednou ve svém vlastním, „Ježčím“.

Dobrovolnictví mladých lidí je na vzestupu

„V posledních pěti letech jsme schopni prokázat nárůst zapojování mladých lidí do dobrovolnických aktivit. Zatímco v roce 2017 se zapojoval každý pátý, v roce 2020 je to již každý čtvrtý mladý člověk. Největší nárůst pozorujeme u mladých ve věku od 15 do 20 let, kdy se v roce 2020 zapojil do dobrovolnických aktivit takřka každý třetí dospívající,“ přibližuje Jan Husák, vedoucí analytické sekce ČRDM.

Zajímavé bylo pozorovat také dynamiku pomoci v době mezi prvními vlnami pandemie, kdy se ukazuje, že mladí dospívající do 20 let také výrazně více pomáhali svým nejbližším a známým a naopak měli méně možností pomáhat např. svým sousedům či cizím lidem.

„Motivaci k takovému jednání nám potvrzují í výsledky z našeho výzkumu Hodnoty mladých, kdy se ukazuje, že spolehlivost a péče o nejbližší jsou pro české mladé těmi nejdůležitějšími hodnotami,“ dodává Jan Husák.

Ze zmiňovaného výzkumu vyplývá, že mladí lidé se pomoci a dobrovolnictví nebojí. Když je někdo požádá o pomoc, devět z deseti pomůže. Celkem 77 procent mladých udává, že má sklon pomáhat ostatním, pokud to potřebují nebo jsou v krizi. A 83 procent mladých také udává, že když pomáhají, nic za to na oplátku neočekávají, i když čtyři z deseti mladých jsou rádi, když se ví, že pomáhají zrovna oni, a 23 procent pro dobročinnost přímo motivuje možnost uvádět si to v životopisu. Takřka dvě třetiny mladých také očekávají, že když někomu pomohou, v budoucnu bude také pomoženo jim, budou-li to potřebovat.

Avízo: všechny výsledky z reprezentativního výzkumu Hodnoty mladých zveřejníme 19. 10. 2021.

Vše o projektu 72 hodinNapsal: Marek Krajči

http://crdm.cz/clanky/tiskove-zpravy/72-hodin-odstartuje-jiz-tento-tyden/

Milí koordinátoři,   těší nás, že jste si letos registrovali již přes 200 projektů, ve kterých bude pomáhat potřebným nebo svému okolí téměř 6000 dobrovolníků. Děkujeme za to.   Hodně vás baví zkrášlovat své okolí sázením – sazenice stromů i keřů, které vám věnujeme, byly „rozebrané“ do pěti dnů. Pokusíme se jejich počet navýšit.   Vaše projekty nás zahřály u srdce. O několik z nich se s vámi na následujících řádcích podělíme. Možná vám poslouží jako inspirace. „Páchání“ dobra V Rožnově pod Radhoštěm vyzkouší žáci místní školy, zda dobrý skutek přinese další. „Znáte ten fajn pocit, když se na vás byť i někdo cizí usměje, pozdraví, přispěje radou nebo přímo pomůže? Viďte, že Vás to v dnešní zrychlené a elektronizované době zahřeje u srdíčka. A tak se nás celkem 30 domluvilo, že zkusíme přispívat takovým dobrem cíleně a nejen v rámci určených 4 dnů. Jsme zvědaví, jak nám to půjde a jestli to je nakažlivé. Přidáte se?“   Poznejme naše rodáky V hodinách pracovních činností vyrobí žáci žirovnické školy malé informační cedule, na které připevní fotografie a životopisy místních slavných rodáků.   Dvě ruce pomohou čtyřem tlapkám Žáci Obchodní akademie Přerov vyhlásili sbírku pamlsků, kapsiček, hraček, dek a pelíšků pro zatoulané pejsky a kočičky, a takto opět alespoň na dálku pomohou těm, co to potřebují.   Drakiáda Mladí hasiči z Pustiměře připravili pro děti ve věku 3–15 let projekt, při kterém proběhne drakiáda se soutěžemi zaměřenými na ochranu a pomoc přírodě.   Zahrada pro děti „Věnujeme se dětem z problémového prostředí, spolu s nimi a jejich rodiči zvelebujeme pronajatou zahradu, kterou pak budeme společně užívat,“ zní z Plzeňské krajské rady dětí a mládeže.   Lavička Karlu Kludskému jednomu z nejznámějších obyvatel Jirkova instalují žáci zdejší školy vzpomínkovou lavičku.   Uděláme něco pro naši vesničku Děti ze Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska z Dlouhé Vsi namalují obrázky do autobusové zastávky, a tím ostatním zpříjemní čekání na autobus. Také vysadí keře před kostelem.   Více inspirace najdete zde     A závěrem k vám vysíláme prosbu: U příležitosti jubilejního desátého výročí akce 72 hodin chystáme krátký dokument, kterým bychom uplynulých 10 let chtěli shrnout. Budeme vám vděční, pokud prošmejdíte své archivy a pošlete nám svá stará videa ze svých projektů. Klidně nesestřihaná. Jednoduše přes Úschovnu nebo přes sdílené disky, na e-mailovou adresu sona.polak@crdm.cz.     Předem děkujeme a těšíme se již za necelý měsíc při akci na viděnou.

Spustili jsme registraci projektů pro rok 2021. Hlavní termín akce je 14.–17. října. Pevně věříme, že letošní ročník zvládneme bez omezení.Připravili jsme si pro Vás několik novinek. Sledujte dále náš web a Facebook, budeme je zveřejňovat postupně v průběhu prázdnin a září.

https://www.72hodin.cz/blog/registrace-projektu-spustena

Jak budou vypadat letošní trička?

Pokud jste zvědaví jak budou vypadat letošní trička, je tento článek určen právě vám 🙂

Tak jako každý rok jsme pro každého koordinátora, který do akce zaregistruje projekt připravili tričko zdarma. Jelikož slavíme 10leté jubileum, nemůže tato informace na tričku chybět. Zároveň je nám trochu líto triček, která jsme připravili pro loňský, pandemií výrazně ovlivněný, rok. Proto těm z vás, kterým se loni projekt nepodařilo uskutečnit nabízíme možnost obdržet tričko s loňským motivem. 


https://www.72hodin.cz/blog/jak-budou-vypadat-letosni-tricka

Co je to projekt 72 hodin

Jedná se o tři dny plné dobrovolnických aktivit, které se v ČR konají již po deváté.

Kdykoliv během těchto 72 hodin (14.–17. října 2021) a zároveň jakkoliv dlouho se dobrovolníci po celém Česku pustí do aktivit, které pomohou druhým, přírodě, či jejich okolí. Výsledkem těchto projektů bude mnoho úsměvů, radosti, dobrých pocitů z vykonané práce a mnoho dalších pozitivních účinků.

Do projektu je samozřejmě možné se zapojit i jakkoliv jinak. Například vymyslet úklidovou akci, zazpívat seniorům, či natřít autobusovou zastávku. Nápadů je mnoho a ne vždy se k nějakému kroku rozhoupeme, projekt 72 hodin je vhodnou příležitostí, jak udělat to, na co se už dlouho chystáte …

Co je cílem projektu

Cílem 72 hodin je zapojit co nejvíce mladých lidí a ukázat jim, že stačí málo, aby společně dokázali mnoho! Přesvědčit je, že jsou sami schopní změnit věci, které se jim nelíbí. Naučit je spolupracovat a víc vnímat svět kolem sebe. Díky pořádání jednotlivých projektů také posílit vztahy v místních komunitách a vytvořit hodnoty a zajímavé podněty pro smysluplné trávení volného času. Dále také navázat partnerství s místními radnicemi a podnikateli v obcích.

Kdo a jak se může zapojit

Projekt je určen dětem i rodičům, mladým lidem, neziskovým organizacím, ale i neformálním skupinám a jednotlivcům, zkrátka všem, kteří podporují myšlenku dobrovolnictví a není jim cizí nezištně pomoci druhým, nebo svému okolí.

Vymyslete s kamarády projekt, který vás bude bavit, zlepší vaše okolí, pomůže lidem kolem vás, nebo jen někoho potěší. Na našem webu, či facebooku (www.facebook.com/72hodin.cz) naleznete mnoho informací o tom, jak postupovat, aby se vaše nápady proměnily na skutečnost. Dívejte se kolem sebe! Ve vašem okolí je spousta věcí, které se dají vylepšit, mnoho lidí, kteří potřebují pomoc, a mnoho takových, kteří se chtějí při práci bavit! Už teď se na ně moc těšíme!

Projekty budou probíhat po celém Česku od čtvrtka 14. října 2021 od 12:00 do neděle 17. října 2021 do 12:00. Projekty mohou být libovolně dlouhé. Může se tedy jednat jen o několikahodinovou aktivitu, či o třídenní maratón dobrovolnických pra­cí.


Naši partneři