Metodické materiály pro pracovníky s dětmi a mládeží
17.4.2023
VÝCHOVA A VZDĚLÁVÁNÍ OBYVATELSTVA Hasičský záchranný sbor – materiály
Hasičský záchranný sbor je…
…garantem ochrany obyvatelstva, požární prevence a integrovaného záchranného systému. V oblasti vzdělávání obyvatelstva se snaží preventivně výchovnou činností oslovit děti v mateřských školách, žáky a studenty na základních a středních školách, vysoké školy, dospělou populaci, seniory i handicapované občany. Používá k tomu různé formy a metody: projektové dny, přednášky, besedy, tvorbu výukových materiálů, přípravu stávajících a budoucích učitelů. Organizuje různé soutěže, dny otevřených dveří, exkurze na hasičských stanicích, besedy pro občany, tvoří vzdělávací materiály – brožury, letáky, odborný články do celostátních a regionálních médií a na sociální sítě.
CEGV Cassiopeia CB – Hravá ekologie městské zeleně
Na konci loňského roku jsme vydali knížku „Hravá ekologie městské zeleně“, která je o přírodě ve městech, a přináší inspiraci pro venkovní výukovou nebo volnočasovou činnost s dětmi. Protože jsme z Budějc, je informační i metodická část knížky vystavěná na zdejších příkladech, které však lze využít i jinde, nebo nahradit příklady z jiného prostředí. Kdo byste tuto knížku využili, máme jí zatím k dispozici zdarma, díky podpoře MŽP a města Č.B.
Knížku můžete vyzvednout také v kanceláři RADAMBUKu.
3.4.2023
Přírodovědné bádání pro oddíly – badatelská příručka Krajských rad dětí a mládeže
Krajské rady dětí a mládeže vydaly badatelskou příručku Přírodovědné bádání pro oddíly, vznik metodiky finančně podpořilo MŠMT. Brožury budou sloužit pro inspiraci vedoucím z členských organizací RADAMBUKu. Brožurky můžete vyzvednout v kanceláři RADAMBUKu. Přijďte se inspirovat!!!
MŠMT – KARTA K IDENTIFIKACI ŠPATNÉHO ZACHÁZENÍ S DĚTMI
Karta KID vznikla ve spolupráci čtyř ministerstev a České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání. Název je zkratkou tří klíčových prvků pro účinnou pomoc ohroženému dítěti: kooperace, identifikace, důvěra. KID navíc znamená v angličtině „dítě“.
Kartu využijí profese, které mohou být v kontaktu s ohroženými dětmi. Učitelé, sociální pracovníci, zdravotníci, záchranáři, policisté, hasiči mají v ruce nový nástroj, jak včas rozpoznat ohrožené dítě.
Karta poskytuje vodítka k identifikaci akutního ohrožení života, bezpečí a zdraví dítěte. Popisuje postup, jak v případě ohrožení dítěte zajistit jeho ochranu v souladu s jeho nejlepším zájmem a platnými právními předpisy.
Pokreslený sešit jsme připravili původně pro děti z Ukrajiny, které u nás hledají útočiště před válkou. Chtěli jsme jim dát najevo, že jsou tu vítány a že se o ně zajímáme. Že si přejeme, aby se u nás cítily v bezpečí, a že je chceme povzbudit, aby se kresbou podělily o své pocity. Když jsme ukrajinskou verzi chystali do tisku, řada lidí se nás ptala, jestli náš sešit nabídneme také v češtině – že by se mohl líbit také českým dětem.
A proč vlastně ne? Podobný sešit přece může využít kdokoliv! Lze do něj kreslit nebo psát o radostech nebo obavách, o tom, co máme rádi, a co nám třeba dělá starost. Náměty vedou děti k tomu, aby se zajímaly o svět okolo a aby vyjadřovaly své emoce. Nabízíme jim možnost zastavit se, zamyslet se, vyjádřit, co se jim honí hlavou, a uplatnit svou představivost. Tajně doufáme, že náš sešit nebude nakonec jen počmáraný, ale také léčivý. A to se může hodit úplně každému, nebo ne?
Příručka pro vedoucí dětských kolektivů o tom, jak v oddíle pracovat s dětmi s různými specifickými potřebami Rádi bychom pomocí této příručky představili […]
S laskavým svolením autora brožury DDM Praha 8 – Spirála naleznete naskenovanou brožuru Příměstský tábor pro organizátory táborů.
V Informačním centru pro mládež v Českých Budějovicích máte možnost prohlédnout si a také objednat publikace nakladatelství mravenec ( http://www.mravenec.cz), které Vám poradí ve všem, co se týká práce s dětmi a mládeží, jak a čím je zabavit nebo jak správně vést nejen klasické letní, ale také příměstské tábory…
Miroslav Dužík: Uspořádání tábora
Letní stanový tábor – výběr tábořiště – uspořádání tábora, propojení jednotlivých částí: ubytování – příprava a konzumace stravy, zpracování dřeva, základní provozní objekty, doplňkové stavby a …
Ivana Špiříková, Jan Kačer: Příměstský tábor Autoři vám přiblíží, co se skrývá pod pojmem „příměstský tábor“, čím se liší od klasického letního tábora a jaké jsou jeho výhody a strasti. Dozvíte se, co musíte udělat pro přípravu, typy příměstských …
Vzory táborové dokumentace
Určeno pro provozovatele a hlavní vedoucí dětských táborů. Obsahuje upozornění na zákony vztahující se na dětskou rekreaci, s upozorněním na důležité body vybraných zákonů, vzory řádu tábora, řádu služeb a režimu dne, schvalovacího listu, dohody o výkonu funkce, o provedení práce, o pracovní činnosti, pracovní smlouvy, osnovu školení pracovníků a vedoucích tábora, dohody o hmotné zodpovědnosti, o užívání soukromého motorového vozidla, protokol o hospodářském výsledku tábora, závazné přihlášky, listu účastníka, dopisu HES, žádosti o uvolnění pracovníka, o příspěvek na dítě…
Mgr. Michal Filouš: PROVOZOVATEL TÁBORA z pohledu práva
Publikace je určena všem, kteří se podílejí na přípravě a pořádání dětských táborů -provozovatelům, hlavním vedoucím , lektorům přednášejícím pro vedoucí a provozovatele DT. Pohled právníka, který přináší příklady z praxe na dětských táborech (sám pracoval jako vedoucí na DT) u nás i v zahraničí, odvolání na …
Celotáborové hry
Etapové hry jsou nejvíce využívány na letních táborech, lze je však využívat i na zimních a jarních táborech, stejně tak jako na školách v přírodě. Hlavním cílem etapových her je atraktivní, hravou a zábavnou formou využít bohaté fantazie dětí k získávání a ověřování jejich schopností, dovedností a vědomostí… První etapové hry byly vydány naším nakladatelstvím v roce 1993. Dnes je jich vydáno přes 160. Tyto hry byly vytvořeny nikoliv profesionálními autory, ale nadšenci pro práci s dětmi, kteří ji po odehrání se svým kolektivem ji dokázali zpracovat tak, aby ji mohli použít další. Vytvořili jsme z nich ediční řadu – POKLADNICI ETAPOVÝCH HER…
Táborová kuchařka I. Táborová kuchařka II.
Návrh jídelníčku na 21 dní. Recepty jídel pro stálé, stanové a putovní tábory. Všechny recepty doplněny … Určeno kuchařům a hospodářům na dětských táborech, vedoucím oddílů a družin dětských sdružení.
Také mnoho dalších publikací máte možnost prohlédnout si v ICM České Budějovice, Husova 45, každý všední den…
1.1.2014 – Novela vyhlášky o hygienických požadavcích na zotavovací akce
Od nového roku nabyla účinnost novela vyhlášky o hygienických požadavcích na zotavovací akce pro děti, nově pod č. 422/2013 Sb. Na odkazu níže naleznete okomentovaný soubor s vyznačenými změnami oproti minulému znění.
Proběhly změny rozsahu školení pro zdravotníky zotavovacích akcí, kde došlo k změnám v hodinové dotaci v jednotlivých částech školení, např. se již dle vyhlášky nebude vyučovat záchrana tonoucího, větší důraz je naopak kladen na teoretickou a praktickou část výuky první pomoci.
Vyhláška upravuje „Posudek o zdravotní způsobilosti dítěte“. Vzor naleznete přímo v komentovaném znění vyhlášky, nebo je k dispozici na adrese: