Hledat na webu
-
Naposledy přidáno
Nejbližší akce
Weby RADAMBUK
- BAMBIFEST Č.B.
- Facebook ICM České Budějovice
- Facebook MAJÁK – vzdělávací středisko RADAMBUK
- Facebook Mládež kraji – kraj Jihočeský
- Facebook RADAMBUK
- Facebook Radambuk Jižní Čechy
- Facebook Zlatý oříšek Jihočeského kraje
- Informační centrum pro mládež České Budějovice
- Instagram RADAMBUK
- Jihočeské tábory
- Krajské rady dětí a mládeže
- Mládež kraji – Jihočeský kraj
- Youtube RADAMBUK
- Zlatý oříšek Jihočeského kraje
Podporují nás
Archiv
Tvoření s dětmi – čarodějnice, Halloween
Napsal: kancelar | Dne: 31 října, 2023
Kategorie: Databáze her, náměty na činnost on-line Kronika akcí 2021 Novinky
Hallowenské tvoření
Duch 1
Potřeby: kousek bílé látky (plenky), provázek, nůžky, izolepa, fix. Vystřihneme si čtverec látky – do středu dáme zbytky látky, stáhneme provázkem, aby vznikla hlava, a základ ducha je hotový. Stačí už jen přimalovat obličej, a pokud chceme ducha pověsit pomocí izolepy, tak mu provázek přilepíme na zadní část hlavy.
Duch 2
Potřeby: tvrdý papír A4, tekuté lepidlo, vata (vatové tampónky na odličování), černý papír, nůžky, tužka. Na bílý papír nakreslíme obrys ducha. Pomocí lepidla, po celé ploše nalepíme kousky vaty (natrhané kousky tampónků). Než nám lepidlo zaschne, vyrobíme si z černého papíru pusu a oči. Poté je na ducha nalepíme a celého podle obrysu vystřihneme.
Upír
Potřeby: rulička od toaletního papíru, barevný papír, nůžky, lepidlo, tužka. Ruličku olepíme barevným papírem (můžeme i natřít černou temperou). Poté si z papíru vystřihneme křídla, které nalepíme na zadní stranu ruličky (kde je spoj papíru), z barevného papíru vystřihneme obličej a nalepíme ho. Pokud chceme upíra pověsit, nalepíme kousek provázku pomocí izolepy na vnitřní stranu ruličky.
Mumie
Potřeby: 2 ruličky od toaletního papíru, bílý provázek (vlna), lepidlo, nůžky, černý papír, tužka. Jednu ruličku omotáme bílým provázkem – vznikne tělo mumie. Z druhé ruličky vystřihneme ruce, a také je omotáme provázkem. Z černého papíru vystřihneme oči a pusu. Vše nalepíme k tělu.Ruce budou lépe držet, když je přilepíte tavnou pistolí.
5 tipů na Čarodějnické tvoření
Jaký je rozdíl mezi Halloweenem a Dušičkami? Tyto svátky mají kořeny stejné, jen v každé zemi se zachovaly jiné zvyky a tradice. Využijte k tomuto článku i demonstrační OBRÁZKY a vyrobte si třeba lucerničku.
Tyto svátky pochází již z dávných dob, kdy naše území obývali Keltové. Noc z 31. října na 1. listopad slavili jako konec léta i celého roku. Keltové věřili, že v tento den se protíná svět živých se světem mrtvých. Byla to nejmagičtější noc v roce. V některých zemích se dodnes slaví jako Halloween 31.10 a v osmnácti zemích Evropy se tato keltská tradice udržela jako Památka zesnulých – Dušičky, které se i u nás slaví 2.11.
HALLOWEEN
Halloween se slaví 31.10. v USA (Americe), Kanadě, Velké Británii a Austrálii.
PŘÍBĚH:
Lidé si ten den připomínají své zesnulé předky. Bylo zvykem chodit v kostýmech stavení od stavení a výměnou za básničku či koledu vybírat potraviny. Strašidelné kostýmy měly představovat duše zemřelých.
TRADICE A ZVYKY:
„Dejte mi koledu, nebo vám něco provedu“ je nejznámější tradice Halloweenu. Děti v kostýmech obchází sousedy, zpívají koledy a získávají za ně drobné sladkosti. Pokud je majitel domu suchar a neotevře jim dveře, provedou mu drobnou lumpárnu. Koledovat se chodí vždy po setmění. Mezi další tradice patří: vyprávění strašidelných příběhů a Halloweenský průvod.
SYMBOLY:
- Vydlabané dýně – nejznámější symbol Halloweenu. Vkládají se do nich svíčky, aby koledníci viděli na cestu. Co nejstrašidelnější obličej na dýni má odhánět zlé duchy.
- Čarodějnice – dle pověr doprovázejí na cestách zlé duchy. Lidé se jich báli a věřili, že na Halloween mají čarodějnice největší moc.
- Kočka – ve středověku byly černé kočky vnímány jako mazlíčci čarodějnic, a tak jako symbol Halloweenu přetrvaly dodnes.
- Masky a kostýmy – slouží k matení zlých duchů. Lidé věřili, že strašidelnými převleky duchy zmatou a oni je nechají být.
DUŠIČKY 2.11.
PŘÍBĚH:
Prý v tento den mohly duše zpátky na svět. Ty dobré, i ty špatné. Zapalování svíčky je jedním z tradičních zvyků. Dle pověry měl oheň duším pomoci najít cestu zpět k živým. Na tento svátek se především peklo pečivo. Specialitou bývaly rohlíky, bochánky, věnečky a tvary podobné zkříženým kostem, kterým se říkalo „kosti svatých“.
Ještě na začátku 20. století se v jižních Čechách chodilo na Dušičky koledovat. V okolí Českého Krumlova se koledě říkalo „chodit po rohlíkách“, protože odměnou koledníkům bylo většinou pečivo. V Podkrkonoší se v dřívějších dobách slavila Památka zesnulých podobně jako dnes Halloween. Lidé se oblékali do hadrů a zapalovali veliké ohně.
TRADICE A ZVYKY:
V současné době je tento svátek spojen především s návštěvou hřbitova, položením věnců, květin a zapálením svíček na hrobech zemřelých předků.
SYMBOLY:
- Zapálená svíčka – vzpomínka za zesnulého
- Věnce a květiny – víra ve věčný život, vzpomínka a poděkování zesnulému
Halloweenské tvoření
Tvoření duchů, upíra, svícínků, pavouků30 OMALOVÁNEK ZDARMA ke stažení na téma Halloween a DušičkyBudu ráda za vaše Vše najdete zde: https://www.taborovky.cz/blog/hallowenske-tvoreni/